in

Ölen Arkadaşlarının Dişlerini Temizleyen Şempanzeler

Şempanzeler ilk defa ölmüş bir grup üyesini alet kullanarak temizlerken görüntülendi.

Zambiya’daki bir hayvan barınağında bulunan dişi şempanze Noel, daha önce evlat edindiği genç erkek şempanze Thomas’ın cesedinin yanında oturdu. Daha sonra sert bir kök ile cesedin dişlerindeki kirleri çıkarmaya başladı. Davranışı gözlemleyen St Andrews University’den araştırma grubu, bunun şempanzelerin oluşturduğu uzun süreli toplumsal bağların, bağlandıkları şempanze öldükten sonra bile davranışlarını etkilediği anlamına gelebileceğini düşünüyor. Bu gözlem üzerinden yapılan çalışma oldukça önemli. Çünkü merhamet duygularının sadece insanlara ait olmadığı bir kez daha bu çalışma ile gösteriliyor.

olen-arkadaslarinin-dislerini-temizleyen-sempanzeler

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Şempanzeler de tıpkı insanlar gibi, özellikle de ölen kişi yakınları ise, onlara daha hassas yaklaşıyorlar.

Daha önce Uganda’daki Budongo ormanındaki vahşi şempanze grubunda, kısa süre önce öldürülen yetişkin bir dişi şempanzenin uzun süre tımar edildiği gözlemlenmişti. Bu davranışlar üzerine yapılacak çalışmalar, insanlarda defin törenlerinin nasıl başladığına da ışık tutabilir. Fakat, araştırmacılara göre, bu gözlemler üzerinden herhangi bir farkındalık ya da zihinsel süreçleri açısından anlamlı bir çıkarım yapılması neredeyse imkânsız.

Bu tür toplumsal davranış, insana benzeyen yasın tezahürü olabilir ya da şempanzeler, bir grup üyesinin birdenbire tamamen hareketsiz kalmasını merak edip bu duruma itiraz ediyor olabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Direğe Bağlanıp Not Bırakılarak Terk Edilen Köpek Scooterın Kurtuluş Hikayesi

Bir Direğe Bağlanıp, Not Bırakılarak Terk Edilen Köpek Scooter’ın Kurtuluş Hikayesi

Hoşlandığı Kızı Etkilemek için Timsah Dövmeye Kalktı1

Hoşlandığı Kızı Etkilemek için Timsah Dövmeye Kalktı