Öldürdükleri Yetmedi, “Sergileyeceğiz” Dediler!

Bolu Gerede’de bir anne ayı ile iki yavrusu katledildi. Bakanlıktan gelen açıklama hayvanseverleri kızdırdı.

Gerede, Karapazar Köyü’nde, bir ayı avcılar tarafından yanındaki iki yavrusu ile birlikte vahşice öldürüldü. Ayı ve yavrularını vurulmuş halde gören köylüler, Doğa Koruma ve Milli Parklar Bolu Şube Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığını arayarak bilgi verdi.

Ekiplerin yaptığı incelemede, ilk doğumunu yaptığı tahmin edilen anne ayı ile iki yavrusunun av tüfeği ile vurulduğu belirlendi. Çevrede yapılan araştırmada ayı ve yavrularını vuran avcılar bulunamadı.

anne-ayi-ve-yavrularini-vurdular

Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Kemal Can, anne ayı ve yavrularını vahşice öldürenlerin bulunması için jandarmayla birlikte çalıştıklarını söyledi. Anne ayının tahnitlendikten sonra Abant Tabiat Parkı’ndaki Tanıtım Merkezi ve Hayvan Müzesi’nde sergileneceğini belirtti. Hayvanseverler bu duruma tepki gösterdi.
Can, ayrıca Abant’taki tanıtım merkezi ve müzenin aynısının Yedigöller Milli Parkı’nda da yapılacağını belirterek, “Yedigöller Tanıtım Merkezi ve Hayvan Müzesi’nin projesi hazırlandı. 1 yıl içinde hizmete girmiş olacak. Tahnit uygulanan ayı ile bazı hayvan cesetlerini daha sonra buraya naklederek sergileyeceğiz” dedi.

 

Bitki Toplayan Çiftçi Karıncalar

Çin Astrolojisi ve 12 Hayvan Takvimi