in

Okyanustan Gelen Servet

İngiltere’de sahilde gezen Williams çifti ilginç bir taş buldu. İnternette araştırdıktan sonra taş sandıkları şeyin yaklaşık 200 bin TL değerinde, nadir rastlanan balina kusmuğu olduğu ortaya çıktı.

balinakusmuk-ajanimo1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İngiltere’nin Lancashire şehrinin Overton köyünde yaşayan Gary ve Angela Williams çifti, Morecambe Körfezi’ndeki Middleton sahillerinde gezinirken çürümüş balık kokusu aldılar. Kokunun geldiği yere giden çift, garip görünüşlü bir taş buldu. Çift, tuhaf görünümlü taşın, parfüm yapımında kullanılan balina kusmuğu olduğunu anladı.

balinakusmuk-ajanimo2

Topağı Satıp Kendilerine Ev Alacaklar

Williams çifti daha önce okudukları bir gazetede buldukları materyalin yüksek fiyata satılabilecek bir ürün olduğunu anlayınca yumru şeklindeki taşı bir örtüye sararak eve getirdi. Gary, evindeki teraziye koyduğu topağı 1.57 kg olarak tarttı. Bu balina kusmuk topağı, 2013 yılında Morecambe yakınlarında bulunan kusmuk topağının neredeyse yarısına denk geliyordu. 2.7 kg ağırlığında olan bir önceki kusmuk topağına yaklaşık 480 bin TL değer biçilmişti. Gary ve hemşire olan eşi Angela ellerindeki değerli balina kusmuğunu satmak için muhtemel alıcılarla pazarlıklara girişti. Gary, topağı eğer istedikleri fiyata satabilirlerse, bir ev alacaklarını ifade etti.

balinakusmuk-ajanimo3

Özellikle Parfüm Üreticileri İçin Çok Değerli

Çiftin yüzen altın olarak isimlendirdiği balina kusmuğu nadir bulunduğundan parfüm üreticileri için çok değerli. Yumru şeklinde olan bu madde balinaların bağırsaklarında yıllar içinde sertleşiyor. Bu materyal balinayı yediği sert ve kesici maddelere karşı koruyor. Yumru şeklindeki balina kusmuğu yıllarca okyanusta yüzerek sahillere ulaşıyor. Uzun süre güneşe ve tuzlu suya maruz kalan kusmuk topağı düzgün gri bir taş şeklini alıyor.

Kaynak: Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ajanimo kedi yazar

Düşün-Taşın!

Ruh Eşi için Her Yıl 13

Ruh Eşi için Her Yıl 13.000 Km Uçan Aşık Leylek Klepetan