in

Okyanus Dibindeki Sesleri Canlı Yayında Paylaştılar

Monterey Körfezi çevresinde deniz araştırmaları yapan bir grup bilim insanı, kıyıdan 18 kilometre açığa su yüzeyinden ise yaklaşık 1 kilometre derine mikrofon indirerek bütün sesleri canlı yayına aktardı.

2015 yılından bu yana Monterey Körfezi çevresinde deniz araştırmaları yapan bir grup bilim insanı, çok ilginç bir projenin altına imza attı. Körfez sularının yaklaşık 1 kilometre altına mikrofon indirmeyi başaran araştırmacılar, kaydettikleri  sesleri YouTube üzerinden canlı yayınlama kararı aldı.

Gelişen mikrofon ve robot teknolojisiyle birlikte insanoğlu için oldukça yabancı olan çevrelere ulaşma imkanı bulunmuş ve hiç duyulmayan sesler kaydedilmişti. Daha önce sualtında bulunan volkanlardan, kanyonlardan ve batık gemilerden gelen sesleri kayıt altına alan Monterey Bay Quarium Research Institue (MBARI), bu sefer mikrofondan gelen sesleri direkt olarak canlı yayına aktardı.

Deniz kıyısından 18 kilometre açığa ve su yüzeyinden yaklaşık 1 kilometre derine mikrofon indiren araştırmacılar, topladıkları bütün sesleri YouTube üzerinden canlı olarak yayınlama kararı aldılar. Projenin başında bulunan John Ryan ise konu hakkında “Umarım insanlar deniz yaşamının seslerini duymaktan keyif alırlar” diyerek, canlı yayınların insanların ilgisini denizaltı yaşama çekmek için yapıldığını kaydetti.

Toplanan sesler arasında uzaktan geçen geminin pervanesinden, bir yunus sürüsünün çıkardığı tıkırdama seslerine kadar birçok detay yer aldı. Çoğu zaman derin bir sessizliğin içinden gelen hışırtıdan ibaret olan canlı yayın sırasında, hemen yukarıda yer alan video aracılığıyla izleyebileceğiniz balina sesleri gibi güzellikler de dinlenebildi.

Kaynak: Deniz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ankara öç

Köpek Sebebiyle Tartıştığı Gelinini ve Köpeğini Bıçakladı

Köpeğini Gezdirdiği için Öldürülen Adamın Katiline 25 Yıl Hapisöç

Köpeğini Gezdirdiği için Öldürülen Adamın Katiline 25 Yıl Hapis