in

Okul Okul Dolaşıp Öğrencilere Hayvan Haklarını Anlatan Avukatlar

Hayvanlara Adalet Derneği avukatları okul okul gezip öğrencilere hayvan sevgisini anlatıyor.

Hayvan haklarını başta hukuki platform olmak üzere tüm alanlarda savunmak amacıyla hukukçuların kurduğu Hayvanlara Adalet Derneği’nin 27.03.2019 tarihinde yaptığı basın toplantısında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü onaylı okullarda hayvan hakları eğitimi projesi tanıtıldı.

55485854 240852866735134 535062533199888384 n 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Çocuklara hem hayvan hakalrı mücadelesinin kapsamını hem de onlarda hak, adalet ve özgürlük bilinci oluşturmayı hedeflediklerini belirten HAD avukatları, 2019 yılının ikinci yarıyılı itibariyle 13 okulda eğitim verdiklerini açıkladı.

4

Basın açıklamasını Av. Melike Özdemir Ballı okurken, toplantıya Av. Hülya Yalçın, Av. Barış Karlı ve Aşkın Dilli katıldı.

Av. Hülya Yalçın, “Uzun zamandır HAD olarak alt yapısını oluşturmaya çalıştığımız okullarda hayvan hakları projesi, bu yıl itibariyle İstanbul’da başladı. Bu projenin uzun dönem hayvan hakları ve aslında tüm hak savunularında önemli bir çalışma olduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.

1

Av. Barış Karlı, “İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünden İstanbul’da anaokulundan lise seviyesine kadar tüm okullara proje bilgilendirme yazısı gönderildi. 2020 yılının sonuna kadar İstanbul’da gitmediğimiz okul kalmamasını hedefliyoruz. Dileğimiz bu çalışmanın İstanbul’u takiben tüm Türkiye’ye yayılmasıdır.” diye konuştu.

Basın açıklamasının tamamı:

”  Toplumda hayvana şiddet eylemlerinin yoğun bir şekilde yaşandığı ve insanların hayvanların yaşam hakları konusunda önemli ölçüde bilinç ve bilgi eksiklerinin olduğu bir dönemdeyiz. Aslında hayvan hakları mücadelesini hayvanat bahçelerine, yunus parklarına, deney laboratuvarlarına, mezbahalara taşımamız gerekirken; henüz sokaklarda birlikte yaşadığımız kedileri ve köpekleri koruyamadığımız, hatta korumak bir yana, devlet ve bazı bireyler nezdinde onları yok etmenin uygunluğunun tartışıldığı bir noktadayız.

2

 

Bu durumun önüne geçmek için, çeşitli mecralarda mücadele sürdürmekteyiz. Mevcut yasayı olabildiğince nitelikli bir şekilde uygulama ve yasa değişikliği yapılarak hayvana şiddet eylemlerine caydırıcı yaptırımlar gelmesi için mücadelemize tüm gücümüzle devam ediyoruz. Sürdürdüğümüz bu hukuk mücadelesi belki bazı hayvanlar bakımından olumlu somut sonuçlar doğuracaktır ancak; totalde hayvan hakları mücadelesinin başarıya ulaşması toplumun dönüşümü ile gerçekleşecektir. Toplumu dönüştürmenin en etkili yolu da eğitimdir.

3

Bu amaçla; yetişkinler ve üniversite öğrencileri için halihazırda gerçekleştirdiğimiz eğitim çalışmalarımızı, bir üst seviyeye taşıdık ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü oluru ile İstanbul genelinde anaokulundan lise seviyesine kadar tüm okullarda eğitim çalışmalarına başladık.

 

2019 yılının ikinci yarıyılı itibariyle başladığımız bu projede, İstanbul’da şu ana kadar 11 okula gittik. 2020 yılının sonunda kadar İstanbul’daki tüm okullara gitmeyi hedefliyoruz.

 

Bu eğitim çalışmalarında çocuklara, hem hayvan hakları mücadelesinin kapsamını anlatmaya hem de onlarda hak, adalet ve özgürlük bilinci oluşturmaya çalışıyoruz. Şu ana kadar gittiğimiz 11 okulda, hayvan hakları mücadelesi açısından geleceğe umutla bakmamızı sağlayan çok güzel anlar yaşadık ve geri dönüşler aldık. Hayvan hakları mücadelesinde dip dalganın çok kuvvetli geldiğini söyleyebiliriz.

 

Bu basın toplantısı vesilesiyle, bu projeye onay vererek hayvan hakları mücadelesine önemli bir katkı sağlayan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür ederiz.

 

Bu projeyi İstanbul’da başarılı bir şekilde gerçekleştirdikten sonra, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de desteğiyle tüm Türkiye’ye yaymayı ve Türkiye genelinde tüm çocuklara ulaşmayı hedefliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

köpek filmiöç

Köpek Filminin İlk Gösterimi 12 Nisan’da

şevval sam

Şevval Sam “Kürk Giymek İnsanın Utanacağı Bir Şey”