in

Öğrencilerin Valizleri Anne Kedi ve Yavrularına Yuva Oldu

Kıbrıs’ta yaşayan hamile sokak kedisi doğumu için güvenli bir yer ararken girdiği öğrenci yurdundaki gençlerden büyük ilgi gördü. Ancak ne yazık ki anne kedi her insanın yeterince vicdanlı ve merhametli olmadığını da bu yurtta gördü.

Sokak hayvanlarının doğal yaşam alanlarını insanlar istila ettiklerinden beri tüm canlılar için aslında doğal olan hamilelik ve doğurma süreci sokakta yaşayan kediler için de oldukça zor bir hal aldı. Kedilerin hamilelik süresi 57 ile 67 gün arasında değişiklik göstermektedir. Yani ortalama 2 ay sürer. Her doğumda 2 ile 5 arasında yavru doğururlar. Her yavrunun doğumu arasında ortalama 30-60 dakika geçebilirken bu süre 2 saate kadar da uzayabilir. Doğumun başlamasından itibaren anne kedi olduğu yerden ayrılmaz ve son yavru doğana ve onları ilk kez emzirinceye kadar bu şekilde devam eder. Bu süreç ne kadar normal ve doğal gözükse de sokaklardaki dostlarımız için oldukça zor ve sıkıntılı bir dönemdir. Çünkü kendilerini güvende hissedebilecekleri evleri yok. Sıcak ve rahat bir ortamları yok. Ama akıllı kediler doğum gibi zor bir süreçte yanında olması için doğru insanı bulma konusunda oldukça başarılılar. Bu hikayedeki anne kedi de doğumunu geçirebilecek bir yuva ararken aradığından daha fazlasını ona sahip çıkıp güzelce ilgilenecek bir yurt dolusu hayvansever öğrenci buldu.

Ogrencilerin Valizleri Anne Kedi ve Yavrularina Yuva Oldu 3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hamile Kedinin Doğum Yapabilmesi İçin Valizlerini Boşalttılar

Kıbrıs’ta diş hekimliği öğrencisi olan Muhammet Çapkın anne adayı kediyi ilk olarak kaldığı yurttaki odasının önünde gördü. Miyavlayarak Muhammet Çapkın ve arkadaşlarının yanına gelen kedinin hamile olduğunu hemen anladılar. Doğurmasına çok az bir zaman kalan anne adayı kedi doğum yapabileceği sıcak ve güvenli bir yer arıyordu. Bunu anladığında Muhammet Çapkın odasında bulunan valizinin içini boşalttı ve odanın kapısının önüne koydu. Kedinin daha rahat doğum yapabilmesi için boş kalan valize içini sıcak tutabilecek battaniyeler serdiler. Fakat anne kedi valizin içine girmeyi reddetti. Valizdeki onun için hazırlanan yere girip orayı kabullenebilmesi için kedi maması aldılar ve kediyi valize çekmeye çalıştılar. Hayvansever öğrenciler bu sırada bir yandan da anne kedideki doğum belirtilerini anlamak ve doğum anında anne kediye yardımcı olabilmek için kedilerin doğum videolarını izlemeye başladılar. Videoda öğrendikleri tüm belirtileri hamile kedide gördüklerinden sabaha kadar kedinin başında doğumu beklediler. Doğum o gece gerçekleşmeyince de sabah okula gittiler.

Ogrencilerin Valizleri Anne Kedi ve Yavrularina Yuva Oldu 4

Yurt Müdürünün Sokağa Attığı Anne Kedi Yavrularıyla Beraber Döndü

Okuldan döndüklerinde kedinin doğum yaptığını ama yurt müdürünün ‘yurtta kedi olmaz’ diyerek anne kediyi ve yavruları doğumun gerçekleştiği valizle birlikte yurttan dışarı çıkardığını öğrendiler. Yurt müdürüne kedileri nereye bıraktığını sorduklarında ise müdür kedileri veteriner hekimin alıp götürdüğünü söyledi. Bunun üzerine öğrenciler çok üzülerek odalarına çıktılar. Fakat daha sonra inanılmaz bir şey oldu. Dışarıya atılan anne kedi yavrularını tek tek Muhammet Çapkın’ın odasının bulunduğu 4. Kata çıkarmaya başladı. Yurt müdürünün kediler hakkında yalan söylediğini ve kedilerin geri döndüklerine göre yakınlarda olduğunu anlayan öğrenciler yurdun etrafını araştırmaya başladılar. Valizi yurdun kenarında bulduklarında kedi valizin içinde doğum yaptığı için kullanılamaz haldeydi. Öğrencilerden biri hemen anne kedi ve yavruları için yeni bir valiz feda etti.

Ogrencilerin Valizleri Anne Kedi ve Yavrularina Yuva Oldu

Anne Kedi ve Yavruları Tekrar Sokağa Atıldı

Muhammet Çapkın, yeni valizle beraber anne kedi ve sevimli yavruları tek başına kaldığı odasına aldı. Bir süre kedi ve yavrularla beraber kalan Muhammet Çapkın ve kedileri ziyarete gelen öğrenciler onlara çok alıştığında yurt müdürünü kedilerin orada kalmasına izin vermesi için ikna etmeye çalıştı. Fakat yurt müdürü hiçbir öğrencinin bu durumdan şikayeti olmamasına rağmen kedileri yurttan çıkarma fikrinden vazgeçmedi. Muhammet Çapkın ve arkadaşları en azından yavrular sütten kesilinceye kadar odada kalması için izin istemeye devam etti. Ne yazık ki yurt müdüründen olumlu bir cevap alamadılar. Aradan biraz zaman geçtikten ve yavrular daha gözlerini yeni açmaya başladıkları günlerden birinde okuldan döndüğünde anne ve yavruların yerinde olmadığını gören Muhammet Çapkın, hemen yurt müdürünü aradı. Yurt müdürü Yavruları kendisinin almadığını söylese de yurtta temizlik işleriyle ilgilenen çalışan anneyi ve yavruları müdürün götürdüğünü söyledi. Öğrenciler hemen yurdun çevresini aramaya başlasalar bile anneyi ve yavruları bulamadılar.

Ogrencilerin Valizleri Anne Kedi ve Yavrularina Yuva Oldu 1 1

Anne Kedi, Tek Başına Yurda Döndü Yavrular İse Aranıyor

Ertesi gün ise anne kedi bu sefer tek başına 4. Kata çıkmıştı. Yanında yavrular yoktu. Çapkın ve arkadaşları çok şaşırdılar. Annenin aç olduğu için döndüğünü anlayan gençler onun karnını doyurup etrafta tekrar yavruları aradılar. Yine Bulamadılar. Şimdilerde anne kedi aç kaldıkça Çapkın ve arkadaşlarının yanına karnını doyurmaya geldiğinden anne kediyi takip ederek minik yavrulara ulaşmaya çalışıyorlar.

Ogrencilerin Valizleri Anne Kedi ve Yavrularina Yuva Oldu 5

Yorum

Yorum Ekle
  1. Sanki bir müsait alanda, yurt bahçesi deposu vs gibi bir alanda, öğrencinin gözetiminde bakılsa ne olurdu? Şimdi yavrular nerede ve ne şartlarda kim bilir. Sosyal sorumluluk kazandırmak teşfik etmek gerekir öğrencileri. Bir merhamet örneğidir. Üzüldüm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sulama Kanalina Dusen Kopegi Itfaiye Ekipleri Kurtardi

Sulama Kanalına Düşen Köpeği İtfaiye Ekipleri Kurtardı

Ele Ele Tutusup Yuzen Yunuslar Dalgiclar Tarafindan Goruntulendi 3

Ele Ele Tutuşup Yüzen Yunuslar Dalgıçlar Tarafından Görüntülendi