in

Öğrencilerden Çevre ve Hayvan Dostu Proje

Ankara’da öğrenciler hem çevre hem de hayvan dostu bir projeye imza attılar

Ankara Sınav Koleji öğrencileri sokak hayvanlarının beslenme ve barınma ihtiyacına farkındalık oluşturmak için CSA isimli projeyi geliştirdi. Projede yer alan Pugedon, sokak hayvanları için mama, su kaynağı oluşturma ve geri dönüşüm projelerinin sentezi olarak ortaya çıkan bir tasarım. Doğayı koruma ve aynı zamanda sahipsiz sokak hayvanlarına besin odakları sağlamak için oluşturulan Pugedon, isteğe göre atılan atık karşılığı 10 veya 100 gram arası mamayı bir atık karşılığında mama haznesine bırakabiliyor.

ogrencilerden-cevre-ve-hayvan-dostu-proje

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Öğrencilerin, öğretmenlerinin önderliğinde hazırladığı projeye ilk destek Yenimahalle belediyesinden geldi. Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın destek verdiği proje kapsamında ilçenin 2 ayrı noktasına Pugedon adı verilen metal kabinli, güneş enerjisiyle çalışan geri dönüşüm kutuları yerleştirilecek. Bu kutulara atılan geri dönüşüm atıkları sokak hayvanlarına mama ve su olarak geri dönecek. Bu süreçte ise Yenimahalle Belediyesi, öğrencilere her türlü desteği verecek.

ogrencilerden-cevre-ve-hayvan-dostu-proje1

Sınav Koleji Merkez Şubesi’nden Eğitim Koordinatörü Davut Yılmaz ve beraberindeki öğretmen ve öğrenciler Başkan Yaşar’ı ziyaret ederek projenin detaylarını paylaştı. Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, anlamlı her projenin içinde seve seve yer almaya hazır olduklarını ifade ederek “Hayvan dostlarımızın yaşamını sürdürebilmesi için biz insanlara ihtiyacı var. Hepimiz bu konuya duyarlı olmayız”dedi.

“Örnek Olmak İstiyoruz”

Öğrenciler ise destekleri için Yaşar’a teşekkür ederek bu proje ile Haziran ayında Amerika’da düzenlenecek bir yarışmaya katılacaklarını ifade ederek, “Biz başka okullara da bu çalışmamızın örnek olmasını istiyoruz. En yakın zamanda da Yenimahalle Belediyesi’nin Sahipsiz Hayvanlar Bakımevi’ni ziyaret etmek isteriz” diye konuştular. Sokak hayvanlarının beslenme ve barınma ihtiyacına farkındalık oluşturmak istediklerini kaydeden öğrenciler, bu projede Yenimahalle Belediyesi ile çalışmaktan mutluluk duyduklarını söyleyerek ilçeye yerleşecek 2 pugedon için kendilerine yer gösterilmesini istediler ve Yaşar’ı 9 Mart’ta düzenleyecekleri panele de davet ettiler.

Gerek çevre temizliğine katkısıyla, gerekse sokak hayvanlarına sağlıklı besin ve su kaynağı oluşturma özelliğiyle çevreci bir proje olan Pugedon, aynı zamanda çevre bilincini yükseltmek, insanlara, bilhassa genç ve çocuklara hayvan sevgisi aşılamak ve geri dönüşümün yararları konusunda onları bilinçlendirmeyi hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

antalyakedikatliamıgozaltıon

Antalya’daki Kedi Katliamı Şüphelisi Rus Gözaltında

Sel Felaketinden Kurtuldular İlgisizlikten Ölüyorlar

Sel Felaketinden Kurtuldular, İlgisizlikten Ölüyorlar