Obez Olduğu için Ötenazi Yapılmak Üzere Veteriner Kliniğine Bırakılan Kai’nin Muhteşem Değişimi

Köpek sahiplenmenin büyük bir sorumluluk olduğunu ve bu sorumluluğu yerine getirmediğimizde sahiplendiğimiz hayvana nasıl bir kötülük yaptığımızı gösteren bir değişim hikayesi.

Bir hayvan sahiplenmek büyük bir sorumluluk gerektirir. Eğer bir köpek sahiplendiyseniz onun beslenmesi, egzersizleri ve bakımı ile yakından ilgilenmelisiniz. Aksi takitirde köpeğiniz hem biyolojik hem de psikolojik olarak olumsuz durumlar yaşayabilir. İnsanı tarafından ihmal edilen bir köpek de Kai.

Kai insanı tarafından hareket edemeyecek kadar obez olması nedeniyle veteriner kliniğine kliniğe bırakıldı. Üstelik insanı onun ötenazi olmasını yani öldürülmesini istiyordu.

Ancak veteriner hekim Kai’nin insanının ötenazi talebini kabul etmedi ve Alberta Hayvanları Kurtarma gönüllülerine haber verdi.

Kai neredeyse 80 kiloydu ve hareket etmesi oldukça zordu. Gönüllü Pam Heggie Kai’yi ilk gördüğünde şoke oldu.

Çünkü hayatında bu kadar kilolu bir köpek görmemişti. Kai kısa birkaç basamağı bile 20 dakikada çıkıyordu.

Kai’ye sıkı bir diyet ve egzersiz programı hazırlandı. Artık onun bakımı ile ilgilenen birileri vardı ve bu Kai için geçerli  bir hayata tutunma sebebiydi.

Bacaklarının güçlenmesi için her gün suda egzersiz yapan Kai günde 3 kere kısa yürüyüşlere çıkartıldı.

Başlarda  bu yürüyüşlerde çok yorulan Kai gün geçtikçe daha da dayanaklı oldu.

Gönüllü Pam Heggie başlarda Kai’ye geçiçi bir süre yuva olmuştu ancak daha sonra bu azimli köpekten vazgeçemedi ve artık onun kalıcı yuvası oldu.

10 yaşındaki Kai 11 yaşına girdiğinde neredeyse 50 kilo vermişti.

 

Bakım, ilgi ve sevgi ile gittikçe azimlenen Kai verdiği kilolar sonrası artık parkta saatlerce oynuyor ve kısa sürede yorulmuyor.

Bu hikaye bize köpek sahiplenerek uzun vadeli düşünmemiz gerektiğini bir hayavn  sahiplenmenin büyük bir sorumluluk gerektirdiğini bir kez daha gösteriyor.

Lütfen bir can sahiplenirken onun ile hak ettiği şekilde ilgilenip ilgilenemeyeciğinizi iyice düşünün. Çünkü hayat her köpeğin karşısına bir kurtarıcı çıkarmıyor.

Karaman’da 6 Ayaklı Kedi Yavrusu Ölü Doğdu

Sulama Havuzuna Düşen Anne Ayı ve Yavruları Kurtarıldı