in

Nutella’dan Palm Yağı için Orangutan Cinayeti!

Nutella üretilirken kullanılan palm yağı için çok sayıda orangutan öldürülüyor.

Nutella, çoğu insanın severek tükettiği bir yiyecek. Ancak Nutella üretilirken palm yağı elde etme süreci oldukça acımasız.

nutella1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Palm yağı üretimi için her yıl Endonezya’daki yağmur ormanları katlediliyor. Doğal güzelliklerin ve oksijen kaynağının acımasızca tüketilmesi bir yana bu ormanlarda yaşayan  orangutanlar  acı içinde ölüme terk ediliyor.

Peki, Palm yağının orangutanlarla ilgisi ne?

Palm yağı, diğer ismi ile palmiye yağı palmiye ağacının meyvesinden elde ediliyor. İşte palm yağı ile orangutanların ilgisi de tam bu noktada ortaya çıkıyor zira bu yağ en çok orangutanların yaşam alanı olan Malezya ve Endonezya’daki yağmur ormanlarında üretiliyor. Bu iki ülke palm yağı üretimi için yağmur ormanlarını üstelik korkunç bir hızla yok ediyor ve bu aynı zamanda orangutanların yaşam alanlarının da yok edilmesi anlamına geliyor.

nutella2

Orangutanlar acı içinde ölüyor!

Yaşam alanları katledilen orangutanlar acı içinde ölüyor! Peki, bununla kalıyor mu? Tabi ki hayır! Çünkü palm yağı üretimi için yeni plantasyon alanları açmak adına ormanlar yakılıyor ve bu yangınlarda sayıları zaten az olan orangutanlar yanarak hayatını kaybediyor!

nutella3

Dünya tepkisiz kalmıyor ancak…

Dünya elbette bu korkunç görüntülere tepkisiz kalmıyor ancak tepkilerin işe yaradığını söylemek zor. Neden mi? Çünkü ne kadar tepki gösterilirse gösterilsin, nutella tüketmeye devam eden insanlar olduğu sürece bu cinayetlerin durdurulması hayal!

nutella4

Ne yapmalıyız?

Başta Green Peace olmak üzere çeşitli çevre ve hayvan örgütleri Nutella’nın palm yağı kullanımını sonlandırması için kampanyalar, protestolar düzenliyor. Elbette bunların hepsine dahil olabilmemiz zor, o halde orangutanlar ve diğer hayvanlar için ne yapabiliriz? Bu sorunun yanıtı çok basit aslında; yapmamız gereken nutella yememek! Ayrıca satın alacağımız ürünlerin etiketlerini okuyarak içinde palm yağı olup olmadığına bakmamız ve palmiye yağı olan ürünleri satın almamamız da son derece etkili olacak hareketler. Unutmayın, talep olmazsa palm yağı üretmek de gerekmez!

Kaynak: Avrupa Birliği Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pinaraltug atbesledi

Sokak Hayvanlarını Besleyen Pınar Altuğ’un Karşısına At çıktı!

karhayvanlarö.ç 1

Kardan Adam Olur da Kardan Hayvan Olmaz mı?