in

Nuran ve Bella’nın Yürekleri Isıtan Dostluğu

Yağmurlu bir kış gününde 13 yaşındaki Suriyeli Nuran ile sokak köpeği Bella’nın dostluğu, İzmir’in ünlü Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne yolu düşenlerin içini ısıtıyor.

Suriye’nin Halep kentinden gelen 7 kişilik ailenin çocuğu Nuran  Muhammed, akşamüstü kardeşi 12 yaşındaki Meryem ile mağazaları ve kafeteryalarıyla ünlü Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne sırtlarındaki okul çantalarıyla  geliyor.

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Muhammed kardeşler, havanın soğuk ya da yağmurlu olmasına aldırmadan,  esnafın kendilerine verdiği karton kutu üzerine oturup melodika çalmaya,  melodilerle caddenin ziyaretçilerinden yaşadıkları evin kirasını ödemeye yardım  etmeleri için harçlık bekliyor.

Okula gidemeyen kardeşlerin çocukluklarını yaşamasını sağlayan tek şey  siyah sokak köpeği Bella ile yaşadıkları dostluk.

Hem melodika çalıp hem de Bella ile oynayan çocuklardan Nuran, yağmur  yağmaya başlayınca köpeği kucağına alıp ısıtıyor ve üzerindeki incecik montu da  onun üstüne örtüyor.Caddeden geçenlerin dikkatinden kaçmayan ve fotoğraflarla sosyal  paylaşım siteleri üzerinden paylaşılan o anlar, bir anda on binlerce kişiye  ulaşıyor.

Yağmur yağınca herkesin adımlarını sıklaştırarak uzaklaştığı caddede  kalan Nuran ve Bella’nın dostluğunun hikayesi, bir vatandaşın çekip  çerçevelettiği ve Nuran’a hediye ettiği fotoğrafla hafızalara kazınıyor.

Sosyal medya üzerindeki paylaşımın ardından birçok insanın kendisiyle  fotoğraf çektirmeye başladığını belirten Nuran, AA muhabirine, Bella ile  tanışmasını, köpeklere sevgisini ve sokakta olmanın zorluklarını anlattı.

Ailesiyle Suriye’den 8 yıl önce Türkiye’ye geldiğini dile getiren  Nuran, babasının ayakkabı boyayarak evinin geçimini sağlamaya çalıştığını, kendisinin de ona yardım etmek için akşamüstü sokağa çıkıp kaldırımda müzik  yapmak zorunda kaldığını söyledi.

Hemşire olabilmenin hayalini kurduğunu ancak kardeşlerine bakmak  zorunda olduğu söyleyen Nuran, okula gidemediğini ancak bu hayalini  gerçekleştirmek için çok çalışacağını dile getirdi.

Sokakta çalışmanın zor olduğunu, yine de sokak köpekleriyle zaman  geçirmenin ona mutluluk verdiğini dile getiren Nuran, “Köpek arkadaşım çok var.  Onları çok seviyorum, hiç de korkmuyorum ama sokaklardan korkuyorum. Hırsızlar da  olabiliyor. Bir köpeğim var adı Bella. Onunla camide karşılaşmıştık. Yüzümü  yaladı, birbirimizi çok sevdik. Evime götürdüm. Yıkadım, temizledim onu. Buraya  da getirdim. Alıştı artık bana.” diye konuştu.

Nuran, yağmurun altında bir gün montunu Bella’ya verince insanların da  fotoğraflarını çektiğini anlatarak, şöyle devam etti:

“Yağmur yağıyordu, yola karton koydum ve müzik çaldım. Bella üstüme  yatınca montumu onun üstüne örttüm. Babam onu eve götürmeme izin vermiyor ama ben  Bella’yı çok seviyorum. Buradan bazen çocuklar geçiyor, okula gitmek için. Ben de  onlar gibi olmak isterdim. Okula gitmek, hemşire olmak ve köpeklere iyi bakmak  isterdim.”

Sosyal medyada fotoğraflarının paylaşılmasına sevindiğini dile getiren  Nuran, insanlardan köpeklere iyi davranmasını istedi.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Roman Gibi Bir Hayat: Kedisinin Patisi Hayatını Kurtardı

Hayatlarında İlk Defa Kar Gören Masum Hayvanlar