in

Norveç’ten Umut Veren Haber: Kürk Çiftlikleri 2025 İtibariyle Kapanacak

Norveç hükümeti, ülkedeki kürk çiftliklerini 2025 itibariyle kapatmaya hazırlanıyor. Ülkede her yıl 1 milyon tilki ve vizon moda ve tekstil sektörü için katlediliyor…

Milyonlarca hayvanın moda, yiyecek ve eğlence sektörü için sömürüldüğü dünyada, 2018’in belki de en güzel haberlerinden biri Norveç’ten geldi. Norveç hükümeti, her yıl 1 milyon tilki ve vizonun katledildiği ülkede, kürk çiftliklerinin 2024 sonu, yani 2025 itibariyle itibariyle kapatılacağını duyurdu.

5a5f1c4e2269a22b68d6917f

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hürriyet’te yer alan habere göre Norveç’in eylül ayındaki genel seçimlerin ardından pazar günü göreve gelen azınlık hükümeti, iş başına gelir gelmez 6 yıl içinde hayvan çiftliklerinin kapatılması konusunda uzlaştıklarını bildirdi. Ülkede, 340 adet kürk çiftliği bulunuyor.

5a5f1a932269a22b68d6914c

Muhafazakâr Parti lideri ve ülkenin Başbakanı Erna Solberg, ülkede kurulan azınlık hükümetini genişletmek adına, kürk karşıtı Liberal Parti ile anlaşarak bu konuda uzlaştıklarını bildirdi.

Norveçten Umut Veren Haber Kürk Çiftlikleri 2025 İtibariyle Kapanacaköç 1

Zavallı hayvanlar, ömürlerini sıkışık ve bomboş kafeslerde yapayalnız ve ölümü bekleyerek geçiriyor. Kürkleri ve derileri için ömür boyu kafeslerde zorla alıkonunan hayvanlar, gazla ya da elektroşok yöntemiyle bayıltılıyor. Daha parlak olduğu gerekçesiyle de, talihsiz hayvanların kürkleri henüz canlıyken yüzülüyor.

Dünyada her yıl 100 milyondan fazla hayvan kürk yapımı için katlediliyor. Bu rakama ise derileri için katledilen 1 milyon tavşan dahil değil… Dünyada kürk üretiminin yüzde 85’ini ise Çin elinde tutuyor. Bu kürklerin yüzde 30’u yaban hayattan avlanma ve tuzak kurma yolu ile elde edilirken, gerisi çiftlik üretiminden karşılanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedisine Sarılıp Evinin Yanışını İzlediöç

Kedisine Sarılıp Evinin Yanışını İzledi

Hava Durumu Sunan Spikerini Trolleyen Meraklı Kuşöç

Hava Durumu Sunan Spikeri Trolleyen Meraklı Kuş