in

Norveçli Uzmanlar: Rus Donanması Casus Balina Kullanıyor Olabilir

Norveçli denizcilik uzmanları, Inga köyünde geçen hafta balıkçılar tarafından bulunan ve üzerinde askılar olan bir beyaz balinanın, Rus donanması tarafından eğitilmiş bir ‘casus’ olabileceğini öne sürdü.

Hayvanlar insanlar tarafından çeşitli yöntemler ile kullanılarak sömürülüyor. Bu sömürünün en ilginci hayvanların uzun yıllar boyunca devletler tarafından casusu olarak kullanıldığı iddiası. Son olarak Norveç’te görülen bir balinan Rus Ordusu tarafından casuluk için kullanıldığı iddia edildi.

5cc7054061361f33a8f0249d

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

BBC Türkçe’nin Guardian gazetesinden aktarımına göre, Joar Hesten adlı bir balıkçı Norveç devlet televizyonu NRK’ya “Denize ağlarımızı atmaya hazırlanırken, bir beluga (beyaz balina) teknemize yanaştı. Balina, teknenin iki yanındaki ipleri çekmeye başladı. Hayvanın üzerinde silah ya da kamera takmak için kullanıldığını tahmin ettiğimiz bir askı olduğunu fark ettik” dedi.

‘St Petersburg’un malıdır’

Hayvanın daha sonra çıkarılan askısının içinde “St. Petersburg’un malıdır” yazısının bulunduğu açıklandı.

Balıkçılar, balinanın çok uysal ve insanlara alışık olduğunu söylüyor.

Norveç Deniz Araştırmaları Enstitüsü’nden Martin Biuw, “Bu balina Rusya’dan geldiyse – ki öyle olduğunu tahmin ediyoruz – bunu yapanların Rus bilim insanları değil Rus donanması olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Guardian gazetesinin haberine göre, Joar Hesten adlı bir balıkçı Norveç devlet televizyonu NRK’ya “Denize ağlarımızı atmaya hazırlanırken, bir beluga (beyaz balina) teknemize yanaştı. Balina, teknenin iki yanındaki ipleri çekmeye başladı. Hayvanın üzerinde silah ya da kamera takmak için kullanıldığını tahmin ettiğimiz bir askı olduğunu fark ettik” dedi.

‘St Petersburg’un malıdır’

Hayvanın daha sonra çıkarılan askısının içinde “St. Petersburg’un malıdır” yazısının bulunduğu açıklandı. Balıkçılar, balinanın çok uysal ve insanlara alışık olduğunu söylüyor.

Norveç Deniz Araştırmaları Enstitüsü’nden Martin Biuw, “Bu balina Rusya’dan geldiyse – ki öyle olduğunu tahmin ediyoruz – bunu yapanların Rus bilim insanları değil Rus donanması olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Rus lider Vladimir Putin son üç yılda, Kuzey Kutbu’ndaki üç eski Sovyet üssünü yeniden hizmete açmıştı.

Programda, Rus donanması adına Murmansk Deniz Biyolojisi Araştırmaları Enstitüsü tarafından yürütülen araştırmada, beyaz balinaların kutup bölgesindeki bu üsleri korumak, dalgıçlara rehberlik etmek ve gerekmesi durumunda ‘Rus karasularına giren yabancıları öldürmek için’ eğitildiği belirtilmişti.

Yunuslar ve foklara 120 metreye kadar suyun dibindeki torpido, mayın ve diğer silahları tespit etmek ve dalgıçların cihazlarını taşımak üzere eğitim verildiği belirtiliyor.

Rus hükümetine ait kayıtlar Savunma Bakanlığı’nın 2016’da Moskova’daki bir akvaryumdan 2016’da yaklaşık 23 bin dolara yaşları üç ila beş arasında değişen beş şişe burunlu yunus satın aldığına işaret ediyor.

Araştırma sonunda yunuslar ve fokların eğitim ve Kutup koşulları için beyaz balinalara göre daha elverişli olduğu sonucuna varmışlardı.

Rus araştırmacılar, beyaz balinaların soğuğa hassas olduklarını ve sözlü komutları daha uzun süre aklında tutabilen foklar kadar “profesyonel” olmadıklarını söylemişlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rizede Kaybolan Küçük Çocuklar Köpekler Tarafından öç

Rize’de Kaybolan Küçük Çocuklar Köpekler Tarafından Bulundu

Hersek Lagününde Kızıl Akbaba Sürpriziöç

Hersek Lagünü’nde ‘Kızıl Akbaba’ Sürprizi