in

Nişantaşı’ndan Artvin’e: Bir Doğa Masalı

Bu doğa masalının kahramanları; Gülmelek ile Zeki. Onlar 50’sinden sonra şehirden kaçma şansı elde eden harika bir çift. İkisi de köy yaşamına dair hiçbir şey bilmeden bir gece ansızın köye yerleşme kararı alarak hayatlarına yeni bir başlangıç yapmışlar. Şimdiyse kurdukları hayali yaşıyorlar. Onların hikayesinden çıkardığımız ders ise, oldukça net: “Bir gün bunu ben de yapabilirim.” Umut edin, belki bir gün sizde onlar gibi, hayatınızı baştan değiştirecek gücü kendinizde bulabilirsiniz.
Nişantaşı'ndan Artvine-ir Doğa Masalı-Ajanimo-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Gülmelek ve Zeki Karabulut çiftinin Artvin Arhavi’nin Aslandere Köyü’nde kendi elleriyle onararak baştan var ettikleri ‘dede konağı’nda yaşamaya başlayalı daha 6 ay olmuş. İkisi de 50’li yaşlarında. Gülmelek, Nişantaşı’nda doğmuş, büyümüş. “Daha önce hayatımda ne köy görmüştüm ne de yakından bir inek” diyecek kadar köy yaşamına uzakmış.

Nişantaşı'ndan Artvine-ir Doğa Masalı-Ajanimo-6

Zeki Karabulut da çocukluğunda çıktığı köyüne bir daha uğramamış. Fethiye’de tekne kaptanlığı yaparak turizmle uğraşmış. “Hâlâ değişik ülkelerden çocuklarım çıkıyor. En son Avustralya’da ‘Casua’ adında 24 yaşında bir çocuğum olduğunu öğrendim. Yazın borç ödeyip, kışın yeniden borçlanıyorduk. Tuhaf bir yaşamdı” diye anlatıyor geçmiş yıllarını.

Nişantaşı'ndan Artvine-ir Doğa Masalı-Ajanimo-2

Bir gün, içinde boğuştuğu problemlerden dolayı sıkıntılı bir halde “Bıktım ulan bu hayattan” diye bağırarak arkadaşının teknesindeki minderlere atmış kendini. Gülmelek çıkmış tekneden ve bağıran adama tuhaf tuhaf bakmış. İlk tanışmaları böyle olmuş Gülmelek ile Zeki’nin. Bir yıl sonra da evlenmişler.

Nişantaşı'ndan Artvine-ir Doğa Masalı-Ajanimo-7

Sonra bir gün Zeki, pikabın bagajını yükleyerek gecenin dördünde “Hadi kalk Karadeniz’e gidiyoruz” diye uyandırmış Gülmelek’i. Yola koyulmuşlar. Köye gelip geceyi komşuda geçirmişler. İlk başta yıkık dökük evi Gülmelek’e göstermeye cesaret edememiş Zeki. Neyse ki Gülmelek’ten “Senin yaşadığın her yerde yaşarım” yanıtını almış. Köy maceraları başlayıvermiş.

Nişantaşı'ndan Artvine-ir Doğa Masalı-Ajanimo-3

Zeki’nin doğuştan bir kolunun yarısı yok. Gülmelek ise ‘çıtkırıldım şehirli kadın’ görünümündeymiş. Doğal olarak köydeki herkes “Birkaç aya kalmaz dönerler” demiş. Ama öyle olmamış. Azimle çalışarak evden bahçeye her şeyi elden geçirmişler.Nişantaşı'ndan Artvine-ir Doğa Masalı-Ajanimo-8

“Hayata bir buçuk kolla ama dört elle sarıldım buraya geldikten sonra” diyor Zeki. Evi tamir ettikten sonra ilk işleri çay tarlasını sökmek olmuş. “Çayın toprağı daha fazla zehirlemesine izin veremezdik. Ev, bahçe, bostan derken üç yılımız tamamen çalışarak ve her şeyi elden geçirerek geçti. Bir an  olsun bırakmayı düşünmedik. Zorlana zorlana kazandık, kazanacağız” diyorlar.

Nişantaşı'ndan Artvine-ir Doğa Masalı-Ajanimo-4

Gülmelek ilk başlarda uyum sağlamakta biraz zorluk çekmiş. “Hayatım boyunca ekmeği satın almıştım. Markete gider sütü, yoğurdu, peyniri, yağı ağaçtan elma toplar gibi toplardım. ‘Markete inek bağlamışlar resmen’diye düşünürdüm. Artık kendi ineklerim var. Resmen marketi ahıra bağlamış gibiyim” diyor.

Nişantaşı'ndan Artvine-ir Doğa Masalı-Ajanimo-9

Köyden önce saksıya çiçek ekmek dışında hiçbir bilgisi olmadığını söylüyor. Ama artık ekip biçmeyi incelikleriyle öğrenmiş. En sevdiği işse ahır temizlemek. Kokusu bütün sıkıntıları unutturuyormuş.

Nişantaşı'ndan Artvine-ir Doğa Masalı-Ajanimo-5

Köylü onları, onlar da biraz köylüyü değiştirmiş. Gülmelek’in anlattığına göre; kadınların çalışmaktan kendilerine ayıracak vakitleri yokmuş. Mesela kahve nedir bilmiyorlardı. Şimdi ise, onların kahve saatleri var. Kaynanalar kızıyormuş ama onlar da alışmış. Kadınlardan bir sürü şey öğrenmiş ve internetten öğrendiklerini onlarla paylaşarak, mutlu bir hayat sürüyorlarmış.

Kaynak: Hürriyet Kelebek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

karasırtlımartı ajanimo1

Karasırtlı Martı Menekşe Plajı’nda Buluşturdu

köpekbalığı ajanimo1

Bir Fotoğraf Uğruna Yavru Köpekbalığını Öldürecekti