in

Nijerya’da Deniz İneğini Sokakta Sürüklediler!

Nijerya Çevre Bakanlığı, sosyal medyada bir deniz ineğinin sokaklarda sürüklenmesi videosunun yayımlanmasından sonra soruşturma başlattı.

Ne zaman çekildiği bilinmeyen videoda kuyruğundan bağlanan hayvanın toprak yolda sürüklenirken kurtulmaya çalıştığı görülüyor. Çevre Bakanı Yardımcısı Sharon Ikeazor, video için “Çok rahatsız edici” dedi ve hayvanı kurtarmaya çalıştıklarını söyledi. Ikeazor, olayın zengin petrol yataklarının bulunduğu Nijer Deltası’nda meydana geldiğini açıkladı.

Ülkede nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan deniz ineklerinin avlanması yasak. Fransız haber ajansı AFP’ye göre, yasağa rağmen otobur bir memeli olan deniz inekleri, eti, yağı ve geleneksel tıpta kullanılan organları için sıklıkla öldürülüyor.

Nijer Deltası’nın petrol zenginliğine rağmen bölgede yoksulluk hakim. Okyanus yaşamının korunması için çalışma yürüten Blue Planet Society adlı çevre örgütünün açıklamasında “Deniz ineklerine bu şekilde eziyet edilmesi dehşet verici” denildi.

AFP’ye göre Batı Afrika kıyılarında 10 bin kadar deniz ineğinin yaşadığı tahmin ediliyor. Ajans, hayvanlarının sayısının hızla azaldığına dikkat çekti.

Kaynak: BBC Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mersinde Atık Malzemelerden Pati Konutları öç

Mersin’de Atık Malzemelerden Pati Konutları

kuş yuva çanta

Dükkanın Önünde Asılı Duran Çantaya Yuva Yapan Kuş