in

Neyzen Tevfik’in Uğruna Şiir Yazdığı Can Dostu Mernuş Köpek

Neyzen Tevfik ve köpeği Mernuş’un ilginç dostluk hikayesini okumaya hazır mısınız?

Tevfik Kolaylı, ya da yaygın bilinen adıyla Neyzen Tevfik, taşlamalarıyla tanınan Türk neyzen ve şairdir. Ancak bu içerikte Neyzen Tevfik’in edebi yönünü ele almayacağız. Sizlere bu içerikte Neyzen Tevfik ve can dostu Mernuş’un dostukluk hikayesini paylaşacağız.Neyzen Tevfikin Uğruna Şiir Yazdığı Can Dostu Mernuş 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Neyzen Tevfik ve dostu Mernuş’un tanışma hikayesi hayli ilginç.

Neyzen Tevfik Abdülhamid istibdatından Mısır’a kaçınca Kahire’de beş parasız sokakta kalmış, bir Bektaşi tekkesine sığınmış.  Neyzen’in “niyetsiz oruç tutuyordum” şeklinde tarif ettiği bu günlerde ağzında ekmek olan bir köpek gelir yanına. Ve Neyzen açlığın tesiriyle köpeğin ağzından ekmeği kapıverir.

Ancak dayanamaz ve yarısını köpeğe geri verir ve “Herhalde aramızda bir fark olmadığını düşünmüş olacak ki zamanla benden korkusunu attı ve ekmeği yemeğe başladı” der.

Neyzen ile köpek arasında dostluk oluşur. Neyzen köpeğin adını da Ashab-ı kehf’ten yani yedi uyuyanlardan birinin adı olan “Mernuş” koyar.

İşte Neyzen’in açlık günlerinde ekmek paylaşarak başlayan dostluğu ilginç bir şekilde devam etmiştir.

Neyzen Mısır’daki yokluk günlerinde parasız kaldığı bir gün Mernuş’u satar. Ancak Mernuş satılan kişiden kaçarak Neyzen’i bulur. Neyzen o günden sonra ne zaman parasız kalsa Mernuş’u kendine geleceğin bilerek satar; hem para kazanır hem de can dostunu kaybetmemiş olurdu.

Neyzen Tevfik, Mısır’dan İstanbul’a döneceği zaman, vapur bileti parası için Mernuş’u son kez satar. Vapur kalkmak üzeredir ama Mernuş ortada yoktur. Tam ümidini kesmek üzereyken Mernuş’un havlama sesi duyulur. Ve Neyzen Mernuş ile İstanbul’a gitmek üzere vapura biner.

Neyzen Tevfikin Uğruna Şiir Yazdığı Can Dostu Mernuş 1

Neyzen Tevfik ve Mernuş’u da yanına alarak İstanbul’a, “Burası kedilerin kervansarayıdır” dediği evine geri döner ve her nereye gitse Mernuş da O’na eşlik eder.

Mernuş Neyzen’e uzun süre yoldaşlık ettikten sonra hayatını kaybeder. Neyzen, çok sevdiği köpeği Mernuş için bir cenaze töreni bile düzenler.

Muhittin Kutbay bu cenaze ile ilgili anılarını şöyle anlatmıştır: “Neyzen’in bu Mernuş’a yaptığı (cenaze töreni) de meşhurdur. Ölen köpeğini ipek gömleğine sararak kucağına almış, doktorlardan bazılar ile beraber hastanede ne kadar akıllı deliler varsa bir alayı vâlâ ile Neyzen’in peşine düşerek Mernuş’u götürüp mezarlığın dışında bir kenara gömmüşler. Üstadın o gün çocuk gibi hüngür hüngür ağladığını ve günlerce de yüzünün gülmediğini bu merasimde bulunanlardan bizzat dinlemiştim. Hayvan sevenlerin merhametli olduğunu en evvel bana bizzat kendisi ispat etmişti.”

Neyzen Tevfik’in  Mernuş için yazdığı şiir;

Bu engin ayrılık canıma yetti,
Başımdan aşıyor kederim Mernuş,
Bu yolda yazılmış fermanı kaza,
Bunu da gösterdi kaderim Mernuş.

Bağlanmıştım bütün kalbimle sana,
Şu fani cihanı okuttun bana.
Sen göçtükten sonra ben yana yana
Hicranla gözyaşı dökerim Mernuş.

Bu yolda cahilim, bildiğim kısa,
Sen girdin toprağa ben düştüm yasa.
Haklı haksız hatırını kırdımsa
Affet günahımı beşerim Mernuş.

Kaynak: 1,2

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nehirde Mahsur Kalan Balıkları Vatandaşlar Besliyor ç

Nehirde Mahsur Kalan Balıkları Vatandaşlar Besliyor

Eşeğe Tecavüz Eden Şahsa İşe Yaramayacak Hale Getirme ve Değerini Düşürme’ Suçundan Hapis İstemiöç

Eşeğe Tecavüz Eden Şahsa ‘İşe Yaramayacak Hale Getirme ve Değerini Düşürme’ Suçundan Hapis İstemi