in

Nesli Tükenmekte Olan Yaban Kedisi Mardin’de Görüldü

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde çiftçiler mısır tarlasında 2 yaban kedisi gördü. Nesli tükenmekte olan yaban kedileri çiftçileri fark edince alandan uzaklaşarak mısır tarlasında kayıplara karıştı.

Kızıltepe’ye bağlı Büyükboğaziye köyünde mısır tarlasında biçim yapan çiftçiler, nesli tükenme noktasına gelen iki yaban kedisi gördü. Çiftçiler kedileri görüntülemek için cep telefonu kameralarına sarıldı. Görüntülerde çiftçileri fark eden kedilerin bir süre sonra alandan uzaklaşarak gözden kaybolduğu görüldü.
Konu ile ilgili bilgi veren Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, yaban kedilerinin doğal yayılımının Batı Avrupa’da İskoçya’dan, Orta ve Doğu Avrupa’dan Orta Asya’ya ve Hindistan’a kadar uzandığını ayrıca Afrika’nın tropik ormanları kuşağı haricinde Afrika’nın büyük bir kısmında yaygın olduğunu söyledi. Prof. Dr. Satar, “Bacakları daha uzun, başı daha iri ve yassıdır. Gür ve kalın kuyruğu ile kuyruğunda 3-5 siyah halka bulunur. Kuyruk ucunda da kalın bir siyah halka vardır. Ev kedisinin kuyruğu ince olur ve halkaları bu denli belirgin olmaz. Kuyruk ucu ev kedisinde incelerek biterken, yaban Kedisinde genişleyerek biter. Vücudun bazı bölgeleri kızılmışıdır ayrıca vücutta siyah çizgileri bulunur, bacaklarda ve ensede görülenler çok belirgindir. Çizgilidir, birçok yabanileşmiş ev kedisi gibi kesinlikle benekli değildir. Doğal ortamında kolay görülmez, çok rüzgarlı havalarda görme olanağınız olabilir. Bakışları ve vücut şekli tam bir yaban hayvanını anımsatır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2

Küçükçekmece’de Veteriner Hekim Şiddete Uğradı

Veterinerleri uyutma teklifi yaptigi kediyi yasatmak icin mucadele ediyorlar

Veteriner Hekimin Uyutma Teklifi Yaptığı Kediyi Yaşatmak için Mücadele Ediyorlar