in

Nesli Tükendiği için Tanıyamadığımız 10 Yaban Hayvanı

Yüzyıllar önce yaşamış ve adını dahi bilmediğimiz nesli tükenen ilginç yaban hayvanları…

Yıllar içerisinde birçok hayvan türü değişim gösterirken çoğu hayvanın da nesli tükendi.Yüzyıllar önce yaşamış ve adını dahi duymadığımız çok sayıda canlı türü mevcut.

İşte günümüzde yaşamayan o yaban hayvanlarından bazıları…

Smilodon (Kılıç Dişli Kaplan)

neslitukenenyabanhayvanion

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Smilodon olarak tabir edilen nesli tükenmiş bu memeli hayvan, normalde kılıç dişli kedilerdendir. Amerika Kıtası’nın açık alanlarında yaygın bir şekilde grup hâlinde yaşarlardı. 20 cm boyundaki dişlere sahip olan,300 kilo ağırlığa çıkabilen bu yaban hayvanı saatte 50 kilometre hızla koşabiliyordu. 12 bin yıl önce Buzul Çağının sona ermesiyle nesillerinin tükendiği bilinmektedir. Nesli tükenmeden önce ise Amerika Kıta’sının açıklarında yaşadığı biliniyor.

Hallucigennia

neslitukenenyabanhayvani2

Hallucigenia, solucana benzeyen, ilginç bir isme ve olağandışı görünüme sahip bir hayvan. Bilim insanları tarafından “evrimin uyumsuzu“ olarak görülüyor. Çünkü sahip olduğu şekli sanki başka bir dünyadan gelmiş bir canlıya benziyor.

Yedi ya da sekiz çift bacağı, sırt kısmında dikenleri ve baş kısmında soluncanımsı çıkıntıları olan nesli tükenen ilginç bir hayvandır.

Titanoboa

neslitukenenyabanhayvani3

Dünyada yaşamış olan en büyük yılan türlerinden biridir. Yaklaşık 10 milyon yıl önce nesli tükenmiştir.

Meganeura

neslitukenenyabanhayvani4

Bu böceği, günümüzde yaşayan helikopter böceklerine benzetebiliriz. Fakat bu iki böcek arasında biraz fark var, o da boyutu. Çünkü Meganeura’nın iki kanat boyu arasındaki mesafe ortalama 70 santimetreyi bulabilmekteydi. 300 milyon yıl önce bataklıklarda yaşadıkları tahmin edilmektedir.

Megalodon

neslitukenenyabanhayvani5

Megalodon, büyük beyaz köpek balığının atasıdır. Uzunluğu 15-25 metreyi bulan bu büyük köpekbalığı büyük okyanusta ve atlas okyanusunda yaşamıştır. Keskin büyük dişleri ve güçlü çene kasları olan bu köpekbalığı çeşidi kıkırdak kaplı bir iskelete sahipti ve ayrıca 40 tona varan ağırlıkları ile okyanuslarda yaşamış en büyük etobur canlılardı. Ortalama yaşam süreleri 25 ile 40 yıl arasıydı. Nesli, anormal bir iklim değişikliği ile balinaların ılık iklimlerden soğuk iklimlere göç etmesiyle ve Megalodon türünün bu soğuk iklime elverişli yapısının bulunmamasından tükenmiştir.

Phorusrhacidae

neslitukenenyabanhayvani6

Yeryüzünde terör kuşları olarak bilinen Phorusrhacidaeler, boyları 1-3 metre arasında olan ve uçamayan kuşlardı. Uçamamaları bacak kaslarını geliştirmişti ve bu sebeple karada oldukça güçlüydüler. Hatta bilim adamları tarafından ”kafa kıran kuşlar” olarak bilinmektedir.

Deinosuchus

neslitukenenyabanhayvani7

80 ile 90 milyon yıl önce yaşamış ve birçok filme konu olmuş timsahların gerçeğidir. Adının anlamı “Korkunç Timsahtır“. Büyüklüğü hakkında kesin bir bilgi olmamasına rağmen bilim adamları bugüne kadar yaşamış en büyük timsah türü olduğunu araştırmalar sonucunda bulmuşlardır. Timsahın boyu 15 metreye kadar ağırlığı ise 600 kiloya ulaşabildiği araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Helicoprion

neslitukenenyabanhayvani8

Helikoprion, soyu tükenmiş, köpek balığı benzeri bir cinsidir. 250 milyon yıl önce nesli tükenen bu hayvanın anatomisi konusunda kesin bilgiler yoktur.

Andrewsarchus

neslitukenenyabanhayvani9

Yaklaşık 36 milyon yıl önce nesli tükenen bu yırtıcı hayvan, o tarihlerde yaşayan en büyük memeliydi. Bu hayvan o kadar büyüktü ki ortalama ağırlığı 1700 kiloya kadar çıkabilmekteydi.

Megalania

neslitukenenyabanhayvani10

Bilim adamlarının tahminlerine göre yaklaşık 30.000 ile 40.000 yıl önce neslinin tükendiği düşünülen bir sürüngen türüdür. Komodo ejderinin atası konumundaki Megalania 600 kiloya kadar ulaşabilmekte ve 8 metre uzunluğa sahipti. Çok kalın deriye, ölümcül zehre ve güçlü çeneye sahip olan bu canlı ayrıca güçlü kuyruğu sahipti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnterpol Yabani Hayvan ve Bitki Kaçakçılarına Savaş Açtı

İnterpol Yabani Hayvan ve Bitki Kaçakçılarına Savaş Açtı

mersi barınak sel

Mersin Üniversitesi’ndeki Kediler Yine Sular Altında Kaldı