in

Neden Kozmetik Ürünü Almadan Önce Bir Kez Daha Düşünmeliyiz?

Tıp araştırmaları için en önemli etik sorunlardan birisi hayvan deneyleri konusudur. Ülkemizde fazla tartışılmayan hayvanların deneylerde kullanılmalarına karşı çıkan kişi ve gruplar, Batı’da kozmetikle ilgili deneylerde hayvanların kullanılmasının yasaklanmasını sağladılar. 

Türkiye’de ise 2015 yılında artık piyasadaki kozmetik ürünler hayvanlar üzerinde test edilemeyeceği açıklandı. İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun Kozmetik Yönetmeliği’nde yaptığı değişikliğe göre bundan sonra hiçbir kozmetik ürün için hayvanlar üzerinde deney yapılmayacak. Ayrıca kararla birlikte tüm kozmetik ürünlerinin üzerinde türkçe etiket bulundurulacaktı. Ancak hala kullanan ünlü firmaların varlığı bilinmekte.

hayvan-eziyet-ajanimo

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Asıl sorun ise, özellikle kozmetik deneylerinde kullanılan hayvanların nasıl bir acıya maruz kaldığını bilmeden o ürünleri göz göre göre kullanmamız. Kozmetik ürün, “İnsan vücudunun dış kısımlarına, epiderma, tırnaklar, kıllar, saçlar, dudaklar ve dış genital organlarına veya dişler ile ağız mukozasına uygulanmak üzere hazırlanmış, tek veya temel amacı bu kısımları temizlemek, koku vermek, görünümünü değiştirmek, bunları korumak, iyi bir durumda tutmak veya vücut kokularını düzeltmek olan bütün madde veya karışımları” şeklinde tanımlanırken, yönetmeliğe ilk defa nanomateryal kavramı eklenmesi sevindiriciydi “Boyutları bir ila 100 nanomalzeme arasında olan bir veya daha fazla dış boyut veya iç yapıya sahip olan ve çözünmeyen veya biyopersistan yapıda olacak şekilde imal edilmiş olan bir materyal” anlamına gelen nanomateryal, bundan sonra ürün bileşenleri içinde açıkça belirtilmesi zorunlu kılınmıştı.

Hayvan deneylerinin altındaki acı gerçek ise, bir şampuan veya rujun insanlar için güvenli olması adına binlerce hayvan can çekerek ölüyor. AB’de ortalama bir yılda 38.000 tavşan öldüğü belirtiliyor. AB’deki rakamın %35’ini İngiltere oluşturuyor. Dünya genelinde 100 milyon hayvandan bahsediliyor. Abartıldığını düşünmeyin günde 274.000 hayvan hayatını kaybediyor.

hayvan-eziyet-ajanimo-1

Kozmetiklerin içerisindeki kimyasalların deri üzerindeki etkileri hep hayvanlar üzerinde test ediliyor. Bir maskaranın içindeki koruyucunun, sizin gözünüzü yaralamadan nasıl küflenmeden kalacağına tavşanlar, fareler üzerinde yaralar açarak bakılıyor.

Bu testlerden en bilineni Draize, LD 50  ve Dermal Toksisite Testleri testleridir. Draize göz tahriş testlerinde hayvanlar genellikle sadece başlarını dışarıda bırakan aletlere sıkıştırılıyor. Böylece hayvanın gözünü kaşıması ya da ovuşturması engelleniyor. Test edilmek istenen madde (örneğin, göz farı, rimel, çamaşır suyu, şampuan v.b.) her bir tavşanın tek bir gözüne uygulanıyor. Hayvanların alt göz kapağı dışarı çekiliyor ve böylece oluşan çanağa madde konuyor. Sonra göz kapatılıyor. Bazen birkaç kez madde tatbik ediliyor. Tavşanlar her gün gözlemlenerek, gözlerinde şişme, çıban, iltihap ve kanama olup olmadığı saptanıyor. Çalışmalar bazen üç hafta sürebiliyor. Zavallı hayvanların canının ne kadar yandığını düşünebiliyor musunuz?

hayvan-eziyet-ajanimo-3

Bir maddenin ne kadar zehirli olduğunu belirlemek için  LD 50 (Lethal Dose – Yüksek Doz) testleri yani akut oral toksisite testlerinin en bilineni hayvanlara yapılıyor. LD 50, “yüzde 50 öldürücü doz”, yani deneye dahil edilen hayvanların yarısını öldüren madde miktarı anlamına gelmektedir. Bu dozu belirlemek amacıyla, örneklem olarak belirlenen hayvan grupları zehirleniyor. Genellikle, hayvanların yarısının öldüğü noktaya ulaşılıncaya kadar hepsi şiddetli derecede hastalanarak yoğun bir acı çekiyorlar. Oldukça zararsız maddeler söz konusu olduğunda bile hayvanların yarısını öldürecek konsantrasyonun belirlenmesinin iyi olacağı düşünülüyor ve muazzam miktarlarda madde hayvanlara zorla yediriliyor. Deneyin tek amacı maddenin ne kadarının hayvanların yarısını öldüreceğini ölçmek! Ölmekte olan hayvanların acısına son vermek deney sonucunu etkileyeceği için böyle bir uygulama da söz konusu değil tabi. Sürüne sürüne ölmesi bekleniyor!

Sadece Amerika’da, ABD Kongresi Teknoloji Değerlendirme Dairesi’nin (OTA) yaptığı açıklamaya göre her yıl “birkaç milyon” hayvan bu toksikoloji testlerinde can çekişerek öldürülmektedir.

hayvan-eziyet-ajanimo-2

Dermal Toksisite Testleri’nde, ciltlerine madde tatbik etmek amacıyla tavşanların kürkleri kazınıyor ve madde hayvanın cildine uygulanıyor. Tahriş olan yerlerini kaşımalarını önlemek amacıyla hayvanlar hareket edemeyecekleri kutulara sıkıştırılıyor veya bir boyunlukla bu engelleniyor. Cilt kanayabiliyor, kabarabiliyor ve soyulabiliyor.

Hayvan deneylerinin alternatifleri var. Bazı kozmetik firmaları, ürünlerini hayvanlar üzerinde test etmiyorlar. Yeni ürünlerini alternatif deney yöntemleri kullanarak test ediyorlar. Bildiğimiz ve çok sık kullandığımız ürünlerin çoğunda hayvanlar üzerinde deney yapılıyor. Bütün bu gerçekleri bilerek kullanmayı bir kez daha düşünmelisiniz!

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hamile kedi ajanimo1

Kedi Dostunuz Hamileyse Ne Yapmalısınız?

evcil tilki juniper ajanimo 1800x600

Instagram Fenomeni Juniper’i Sevmek İçin 10 Neden