in

NASA Açıkladı: Güneş Yıllar Süren Uykusandan Uyanıyor mu?

NASA’ya bağlı Güneş Dinamikleri Gözlemevi’nin (SDO) elde ettiği son verilere göre Güneş’te son yıllardaki en güçlü patlama meydana geldi. Bu patlama, güneşin uykusundan uyanıp uyanmayacağı konusunda merak uyandırdı.

Güneş‘te 28 Mayıs’ta Ekim 2017’den bu yana yaşanan en güçlü patlama kaydedildi. NASA’nın resmi sitesinde yayınlanan açıklamaya göre, bu patlama Güneş’teki en güçlü patlamaların bir küçüğü olarak sınıflandırılan “M” seviyesinde bir patlama olduğu belirtildi.

Güneş Uykudan Uyanıyor mu?

Bu patlama Güneş’in yıllardır içinde bulunduğu “uykunun” sonlandığına işaret edebilir.  Ancak, NASA da dahil olmak üzere bilim insanları, güneşin yıllar süren uykusundan uyandığını söylemek için erken olduğunu belirtti.

Bilim insanlarına göre, aktivitelerinde uzun bir duraklamadan sonra Güneş’te patlamaların olması ve lekelerin ortaya çıkması yeni bir güneş döngüsünün başlangıcının sinyali olabilir. Duraklamadan sonra Güneş aktiviteleri artıyor ve patlamalar gittikçe sıklaşıyor. Fakat uzmanlar, patlamaların kesin sayılarını ancak birkaç aylık gözlemden sonra belirleyebiliyor.

Güneş her 11 yılda bir Güneş döngüsü adı verilen dönemlere giriyor. Bu döngülerde, Güneş lekelerinin en az olduğu zamanlara “solar minimum”, en çok olduğu zamanlara da “solar maksimum” deniyor.

Son Döngü 2008’de Başladı

Güneş solar maksimumda çok aktif olup çok yüksek seviyede güneş lekelerine sahip olabilmekte, solar minimumdaysa az aktif ve az sayıda güneş lekelerine sahip olmakta.

Kısa süre önce gökbilimciler 2020’de 100 gün boyunca Güneş’te hiç güneş lekesi gözlemlenmediğini, bu durumun 2020’yi üst üste rekor düzeyde düşük güneş lekesinin görüldüğü ikinci yıl yaptığını açıklamış ve “son yüzyılın en büyük solar minimumu” yorumunu yapmıştı.

Güneş’teki son döngü 2008’de başlamıştı.

Kaynak: 1, 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dünya çevre günü

Çevre Kirliliğini Gözler Önüne Seren 15 Fotoraf

Sahibi Tarafından Acımasızca Dövülen Köpeğe Belediye Sahip Çıktıöç

Sahibi Tarafından Acımasızca Dövülen Köpeğe Belediye Sahip Çıktı