in

Namibya’da 86 Yunusun Cansız Bedeni Sahile Vurdu

Namibya’daki veteriner hekimler, ülkenin güneybatısındaki uzak bir kumsalda toplu bir yığın halinde bulunan 86 yunusun gizemli ölümünü araştırıyorlar.

Balinalar ve yunuslar üzerinde araştırma yapan bir koruma kurumu olan Namibya Yunus Projesi, 86 yunusun karaya vurmasını “olağandışı” olarak nitelendirdi.

Bir yetkilinin 09 Mart Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Namibya’daki veteriner hekimler, ülkenin güneybatısındaki uzak bir kumsalda toplu bir yığın halinde bulunan 86 yunusun gizemli ölümünü araştırıyorlar.

Balıkçılık ve Deniz Kaynakları bakanlığı sözcüsü Rauna Kalola, bilim adamlarının Windhoek’e 685 kilometre uzaklıktaki Luderitz kasabası yakınlarındaki plaja gönderildiğini ve ölümlere cevap aradıklarını söyledi.

Cuma günü keşfedilen kitlesel plajların ayrıntılarını “soruşturmadan sonra tam bir rapor beklemek zorunda kalacağız” diyerek vermedi.

Balinalar ve yunuslar üzerinde araştırma yapan bir koruma kurumu olan Namibya Yunus Projesi, yunusların karaya oturmasını “olağandışı” olarak nitelendirdi. Kuruluş Facebook sayfasında “Bu Namibya’nın en büyük kitle karasal olabilir,” açıklamasında bulundu.

Grup, bir hayvanın hastalanabileceğini ve “diğerlerinin de onunla birlikte kaldığını” ve muhtemelen büyük bir düşüşle tuzağa düştüğünü tahmin etti. Namibya Yunus Projesi’ne göre Namibya yaklaşık 30 balina ve yunus türüne ev sahipliği yapıyor.

Hava akrobatik yetenekleri ile tanınan esmer yunus, Güney Amerika, Güney Avustralya ve Yeni Zelanda ve güneybatı Afrika’da bulunur.

Kaynak:TRT World

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çevre Kirliliğine Dikkat Çekmek için Atıklardan Kuş Heykelleri Yaptıöç

Çevre Kirliliğine Dikkat Çekmek için Atıklardan Kuş Heykelleri Yaptı

80 Kuş Türüne Ev Sahipliği Yapan Akdeniz Gölü Kuruyoröç

80 Kuş Türüne Ev Sahipliği Yapan Akdeniz Gölü Kuruyor