in

‘Namaz Kılmayan Hayvan’ ile ‘Köpek Öldüren Müftü’

TRT’de, ‘Ramazan Sevinci’ adlı programa katılan Prof. Dr. Mustafa Aşkar’ın “Namazı hayvanlar kılmaz, namaz kılmayan hayvandır” sözleri ve Enez’deki hayvan ölümleri üzerine ziyaret edilen Enez Müftüsü’nün “Ben de fideleri kırdığı için iki köpeği öldürdüm” sözleri sosyal medyada gündeme oturdu.

namaz1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

TRT‘de Ramazan ayı dolayısıyla iftar öncesi yayınlanan ‘Ramazan Sevinci’ isimli programa katılan Prof. Dr. Mustafa Aşkar, “Namazı hayvanlar kılmaz, namaz kılmayan hayvandır” dedi. Ayette yer aldığını belirterek bu sözleri söyleyen Aşkar, insan dışında bir varlığın alnının secdeye gelmediğini, insanın ‘namaz ergonomik’ yaratıldığını ve bu yüzden secde ettiğini ifade etti.

Aşkar son olarak konuyla ilgili, “Ben düz söyleyeyim, ayette de bunu söylüyor, ağır gelmesin, yani namazı hayvanlar kılmaz, namaz kılmayan hayvandır” dedi. Aşkar’ın bu sözleri sosyal medyada büyük tepki çekti.

Enez Müftüsü’ne Fetva için Gittiler, İtiraf ile Karşılandılar

Edirne‘nin Enez İlçesi’nde 9-10 Haziran gecesi otuza yakın küpeli, aşılı köpeğin bilinmeyen kişilerce zehirlenerek öldürülmesi üzerine Enez Doğal Yaşamı, Çevreyi ve Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği üyeleri ilçedeki resmi kurumları ve STK’ları ziyaret edip, tedbir alınması için çağrıda bulundu.

Enez Doğal Yaşamı, Çevreyi ve Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği Başkanı Selma Yılmaz, Enez Müftüsü Osman Ekşioğlu‘nu da ziyaret ederek vaazı sırasında hayvanların korunması ve hayvan sevgisi üzerine ayet ve hadisleri içeren bilgiler vermesini talep ettiklerini belirterek müftünün ise görüşmede “Ben de fidanlarımı ezdikleri için iki köpeği öldürdüm. Zararlı hayvanları din emrediyor ‘vurun’ diye” sözlerini söylediğini iddia etti.

enezmüftü

İlçe müftüsünün hakkında soruşturma açılması için Bimer‘e dilekçe gönderdiklerini söyleyen ve tüm hayvanseverlerin bu yönde müracaat etmeleri için çağrıda bulunan Sema Yılmaz, “Diyanet İşleri Başkanlığının konu hakkında sayısız açıklaması varken, birçok camide hayvanların korunması ve sevilmesi konusunda hutbeler okunurken, doğa ve hayvanları koruyanlara her yerde müftülerimizce destek olunurken sosyal medyaya da yansıyan ve infial yaratan bu sözleri üstelik Ramazan ayında bir müftünün söylemesi kabul edilebilir değildir. Bu nedenle kendisi hakkında soruşturma açılmasını ve dilekçemize cevap verilmesini talep ediyorum” diyerek sosyal medyadan da seslerini duyurmaya çalıştıklarını belirtti.

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu HayKonfed’in facebook sayfasında yayınladığı şikayet dilekçesine de buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

denizli

“Denizli Horozu, Süs Hayvanı Kategorisine Alınmalı”

öne çıkan 2

Sokak Hayvanları için Fazıl Say ve Kızından Ortak Sergi