in

Mutlu Köpekler, Sağlıklı Çocuklar

Evde yaşayan bir patinin size ve ailenin diğer üyelerine faydası saymakla bitmez. Ama gözünüzden sakındığınız çocuklarınızın sağlıklı, mutlu ve huzurlu olmasının en büyük yardımcısının köpekler olduğunu söylesek?

Mutlu Köpekler, Sağlıklı Çocuklar-Ajanimo-4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpeğin beslenmesi, yürüyüşe çıkarılması, banyo yaptırılması ve taranması gibi günlük işler sayesinde köpek ve çocuk arasında duygusal bir bağ oluşacak, bu rutinler çocuğunuza köpek bakımını ve dolayısıyla sorumluluk almayı öğretecek, akıl ve vücut sağlığını artırıyor. İşte köpekle evi paylaşmanın çocuğunuzun genel sağlığı için avantajları;

Enfeksiyon riskini indirir

Mutlu Köpekler, Sağlıklı Çocuklar-Ajanimo-2

Kaliforniya Üniversitesi’nin yapmış olduğu bir araştırmaya göre köpek yaşayan evlerdeki tozun içerisinde bulunan mikrobik ajanlar, çocuklarda astıma yol açan solunum yoluyla ilgili bir virüse karşı koruma sağlamaktadır. Köpekli evde bulunan toz içerisinde bulunan mikroorganizmalar gastrointestinal kanalda kolonize olmakta, bağışıklık sistemini düzenlemekte ve kişiyi solunum yolu enfeksiyonlarına karşı korumaktadır. Başka bir araştırmaya göre köpeklerle temas halindeki çocuklarda daha az enfeksiyon ve soğuk algınlığı oluşumu tespit edilmiştir.

Çocukların daha aktif bir hayat sürmesini sağlar

Mutlu Köpekler, Sağlıklı Çocuklar-Ajanimo-3

Amerikan Hastalıkları Kontrol Etme ve Engelleme Kurumu‘nun (CDC) raporuna göre çocuklarda görülen obezite oranı son 30 yılda çocuklarda iki kat ve ergen yaştaki gençlerde dört kat artmıştır. 2012 yılında A.B.D.’de yaşayan 18 yaş altı çocukların %33’ünün fazla kilolu ya da obez olduğu rapor edilmiştir. Yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol, diyabet, kemik ve eklem problemleri, uyku apnesi, sosyal ve psikolojik rahatsızlıkların risk faktörü çocuklarda görülen obeziteyle birlikte artmaktadır. Köpekle büyüyen çocuklar, fiziki olarak köpek sahibi olmayanlara göre daha aktif oldukları bulunmuştur. Artan aktivite seviyesiyle beraber obezite riski düşmektedir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu semptomlarını azaltır

Mutlu Köpekler, Sağlıklı Çocuklar-Ajanimo-5

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan çocuklarda aşırı miktarda enerji birikimi bulunur ve görevleri tamamlamakta zorluk yaşarlar. Ayrıca bu rahatsızlığı olan çocuklar genellikle öz saygı eksikliği de yaşarlar. DEHB olan çocukların uyumlu bir köpekle eşleştirilmesi, çocukların kendileri dışında diğer canlılar hakkında düşünmelerini, motor sinirlerini geliştirmelerini ve köpekle oynarken ve yürütürken yapmış olduğu egzersiz miktarını artırmalarını sağlayacaktır. En önemlisi çocuğunuza, onu hiçbir koşulda yargılamayacak ve onu sürekli olarak sevecek bir dost kazandırmış olacaksınız.

Sağlıklı çocuk gelişiminin sağlanması

Mutlu Köpekler, Sağlıklı Çocuklar-Ajanimo-1

Çocuklar öğrenip büyüdükçe onları yetişkinliğe taşıyacak bazı yetenekler geliştirmeleri gerekir. Çocuk ve köpek arasındaki sağlıklı bir ilişki, çocuğun korumacı içgüdülerini, sorumluluk bilincini, empati ve iletişim yeteneklerini artıracaktır. Bu ilişkiyi ebeveynlerin çocuklarıyla aralarında olan ilişkiye benzetebiliriz. Köpek sahibi olan çocuk, köpeğinin arkadaşlığından yalnızca eğlenmekle kalmayacak, bunun yanında ayrıca huzur, öz saygı ve kendine güven de kazanacaktır. Sosyal yetenekleri artacak, fiziksel olarak aktif ve duygusal olarak sağlıklı birer birey olacaklardır.

Kaynak: blog.mutlupet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hayvan tasima ajanimo1

Türkiye’ye Canlı Hayvan Taşımacılığı Yasaklansın

Erzurum Oltuda Basın Hayvanlara Korku Saçtı Ajanimo 1 1

Erzurum Oltu’da Basın Hayvanlara Korku Saçtı!