in ,

Müslüman Vegan Aktivistlerden Şaşırtıcı Bir Bakış Açısı: ”Hz Muhammed Günümüzde Yaşasaydı İnsanların Vegan Olmasını İsterdi”

Hem müslüman hem de vegan olan insanlar tüm dünyada mevcut. Fakat toplumların bir kesimi veganlığı ve müslümanlığı bir çizgi de birleştirmemekte kararlı. Müslüman vegan aktivistler ise konuya çok farklı bir yerden yaklaşarak adeta noktayı koymuş şekilde görülüyor.

Veganlık ya da veganizm tüm dünyada hızla yayılmaya devam ederken farklı düşünceler ve fikir ayrılıkları da ortaya çıkmaktadır. Öncelikle veganlığı kısa bir tanıma sığdırmak gerekirse, veganlık hayvan kullanımına son vermektedir. Yani vegan olan bir insan hayatına devam ederken yaşamında hayvansal ürünlere yer vermez. Bu yaşam felsefesini seçen birçok inanıştan insan varken, düşünceleri farklı gelişen insanlar da vardır. Özellikle müslüman olan vegan kişilerin geçtiğimiz ay ramazan ibadetlerini yerine getirmek için 1 ay boyunca oruç tutmuşlardı. Peki, vegan müslümanlar oruç tutarken nasıl bir beslenme düzeni oluşturuyor? TheArabNew adlı internet sitesi bu konuyla ilgili röportajlar yaparak veganlardan görüş almış.

Musluman Vegan Aktivistlerden Sasirtici Bir Bakis Acisi Hz Muhammed Gunumuzde Yasasaydi Insanlarin Vegan Olmasini Isterdi 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Müslüman Veganlara Kulak Verelim

33 yaşındaki hayvan hakları aktivisti Altab Hossain, Ramazan ayında, pek çok insanın meyve ve sebze tükettiğini ve bu durumun da ekonomik sorunları olan İslam toplumları için daha uygun olduğunu söylüyor. Ayrıca böyle bir beslenme düzeninin ekonomik bütçeye daha elverişli olduğunu da belirtiyor. 35 yıldır hayatını vegan olarak sürdüren ve 14 yıl önce de Müslüman olan Dawud Marsh, iftarda en sevdiği yemeğin ev yapımı vegan yemekler olduğunu ayrıca ailesinin hem veganlığına hem de Müslüman olmasına saygı gösterdikleri için de çok minnettar olduğunu belirtiyor.

Musluman Vegan Aktivistlerden Sasirtici Bir Bakis Acisi Hz Muhammed Gunumuzde Yasasaydi Insanlarin Vegan Olmasini Isterdi

Bir de Bu Bakış Açısına Bakalım

“Sırf oruç tuttuğunuz için kendinizi diğer hayvanların kanıyla ödüllendirmenin adil olduğunu düşünmüyorum.” diyenler de var. Ya da “Bu çağdaş İslam’ın bir parçası. Vegan olduğunuzda yemek sizin için artık o kadar da büyük bir sorun olmaktan çıkıyor. Yani hayatınızın herhangi bir parçası oluyor.” diyenler de.

Musluman Vegan Aktivistlerden Sasirtici Bir Bakis Acisi Hz Muhammed Gunumuzde Yasasaydi Insanlarin Vegan Olmasini Isterdi 2

”Haftalık Süt ve Yumurta Üretemedikleri için Birçok Hayvan Katlediliyor”

Müslüman veganların bir diğer görüşü ise, Hz Muhammed zamanından beri koşulların oldukça değişime uğradığı ve bu yüzden de, Hz Muhammed’in bu dönem ve bu şartlarda yaşamış olsaydı etin caiz olmayabileceğini düşünmeleri. Peki neden böyle düşünüyorlar. Röportaja katılan Hossain’e göre bu günlerde hayvansal ürünler artık helal şekilde üretilmiyor. Hatta öyle ki haftalık süt ve yumurta üretemedikleri için birçok hayvan katlediliyor. Yani hayvanların maruz kaldığı bu acılara müslümanlıkta yer bulamıyorlar. Hz. Muhammed geleneğe göre et yiyor olmasına rağmen Hossain’e göre eğer Hz. Muhammed bugün hayatta olsaydı modern yetiştiriciliğinin acımasızlığını gördükten sonra veganlığı teşvik edeceğini düşünüyor.

Kaynak: Onedio

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ilk Sahibinin Sokaga Attigi Leyla FIP Virusune Karsi Yasam Savasi Veriyor

İlk Sahibinin Sokağa Attığı Leyla FIP Virüsüne Karşı Yaşam Savaşı Veriyor

Orduda Tek Gozlu Bir Buzagi Dogdu

Ordu’da Tek Gözlü Bir Buzağı Doğdu