in

Murat Özdemir’in İşkence Ettiği Papağan Türü Hakkında Bilinmeyenler

‘Kuşların Einstein’ı’ olarak bilinen Afrika Gri Papağanı hakkında bilinmeyenler bu içerikte.

Murat Özdemir’in işkencesine maruz kalan papağan, dünyanın en zeki kuş türlerinden birisi olarak bilinen Afrika Gri Papağanı. Avusturya’da yapılan bir araştırma, ileri zekası nedeniyle “Kuşların Einstein’ı” olarak da adlandırılan gri papağanlarının üç yaşındaki bir çocuğun muhakeme yeteneğine sahip olduğunu ortaya koymuştu.

104863316 papagan 03

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Viyana Üniversitesi’ndeki araştırma, altı gri papağanla yapılmış ve biri boş, diğeri cevizle dolu iki teneke kutu kullanılmıştı. Araştırmacılar teneke kutuları papağanların önünde salladığında papağanlar, cevizle dolu teneke kutudan gelen sesi ayırt etmeyi başarmış ve dolu kutuyu bulabilmişti.

Uzmanlara göre hayvanlar cevizle ses arasında bağlantı kurmayı başarmışlardı. Hayvanların muhakeme yeteneklerinden emin olmak isteyen uzmanlar deneyi başka bir şekilde de tekrarladı.

Araştırmacılar bu kez bileklerine sallama sesi çıkaran minik cihazlar taktı. Sağ elle boş kutu sallanırken sol elden dolu kutu sesi çıkarıldı. Kuşlar bu şaşırtmacaya rağmen, sadece görsellik ya da sese göre karar vermeden, ikisi arasındaki doğru bağlantıyı kurarak her defasında dolu kutuyu buldu.

grey parrot 1140551 960 720

Primatlardan Sonra Bir İlk

Araştırmacılar, birçok kişinin bu deneyi etkileyici bulmayabileceğini ancak sonucun primatlar dışında soyut ya da çıkarımsal muhakeme yeteneği olan tek hayvanın gri papağanlar olduğuna işaret ettiğini vurguladı.

İnsanlar, bu tür bir bağlantıyı üç yaşına geldiklerinde kurabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Temizlik Görevlisi Başı Plastik Bidona Sıkışan Köpeği Kurtardı öç

Temizlik Görevlisi, Başı Plastik Bidona Sıkışan Köpeği Kurtardı

muratozdemir akilhastanesinesevedildi

Murat Özdemir Akıl Hastanesine Sevk Edildi!