in

Murat Bardakçı: Adalar’da Fayton Şart mı?

Adalar’da yaşanan fayton işkencesine sessiz kalmayan Habertürk Gazetesi yazarı Murat Bardakçı, ‘Elektrikli vasıtalardan Adalar’da niçin istifad edilmez?’ sorusunu tekrar gündeme getirdi

Atlı fayton, ülkemizdeki hayvan hakkı ihlallerinden sadece biri. Her yıl onlarca at faytonda koşturulurken can veriyor. Normal şartlarda 20 yıla kadar yaşayabilen atlar maalesef faytonda çalıştırıldığında ortalama 2 yıl yaşayabiliyor. Murat Bardakçı da fayton işkencesini köşesine taşıdı.

Habertürk Gazetesi Yazarı Murat Bardakçı Adalar’daki fayton işkencesini kaleme aldığı yazısında ‘Adalar’da Fayton Şart mı?’ sorusunu sorarken, hayvanların çektiği eziyeti ve yaşanan can kayıplarını gözler önüne serdi…

Murat Bardakçı gazetedeki köşe yazısında, faytonlara çekilen atların zaten doğru dürüst beslenmediğine değinirken, aç-bîilâç çalıştırıldığını, iş görecek dermanları kalmayınca da ölmeleri için bir tarafa atıldığını; yerlerini aynı şekilde katledilecek yenileri aldığını ve zavallı atları korumak isteyen hayvanseverler de faytoncuların saldırısına uğradığını belirtti!

faytoniskencesi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Bardakçı: Adalar’da Fayton Şart mı?

Faytoncuların atları keyiflerinden değil, ekmek parası uğruna kullandıkları mâlûm ama netice niçin bu şekilde facialar ile neticeleniyor?

Dünyanın birçok şehrinde, özellikle de o şehirlerin tarihî bölgelerinde atlı arabalardan istifade edilir ama geri kalmış memleketler haricinde böyle bir hayvan ölümüne tesadüf edemezsiniz! Avrupa’da, meselâ Paris’te Seine Nehri’ne paralel bulvarlarda turislere hizmet veren faytonların sahipleri atlarına çocuklarına gösterdikleri gibi alâka gösterirler ve göstermemeleri de zaten ne mümkün? O bölgenin belediyesi tepelerine öyle bir biner ki, sicilleri bozulduğu takdirde bir daha belediyeden izin gerektiren iş yapmaları hiçbir şekilde mümkün olmaz!

Sözünü ettiğim Avrupa şehirleri ekseriyetle tabak gibi dümdüzdür ama ya Adalar? Yol sahilden itibaren dikleşir de dikleşir, tepelere doğru altmış dereceden de fazla eğim alıp ve zavallı hayvanlar haykırma, dürtme ve kırbaç altında bu yolları çıkmak, hattâ aynı eziyeti kayıp can verme tehlikesi altında inişte de çekmek mecburiyetindedirler…

Adalar’a nâdir de olsa gittiğim zamanlarda işte bu yüzden faytona binmem, tepeye de çıkacak olsam yürürüm ve fayton meraklıları hakkında içimden hiç de hoş olmayan hisler geçiririm!

Bu yerlerde fayton şart mı? Medenî memleketlerin benzer şekildeki engebeli arazilerinde kullanılan elektrikli vasıtalardan Adalar’da niçin istifad edilmez? Arada bir faytonların estetiği, tamiri, boyası, vesairesi için yardımda bulundukları söylenen kuruluşlar faytoncu esnafının fayton yerine aslında pek de pahalı olmayan, iri bir golf arabasını andıran üzerleri tenteli elektrikli araçları kullanmalarını niçin teşvik etmez?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kahkahalar Atarak Devekuşlarını Ezen Adam Gözaltına Alındıöç

Kahkahalar Atarak Devekuşlarını Ezen Adam Gözaltına Alındı

Avustralya Ulusal Üniversitesöç

Bilinen İlk Hayvan: 558 Milyon Yıllık Sırrı Kolesterol Çözdü