in

Munzur Vadisi’ne Yapılmak İstenen 4 Baraj ve 5 HES Projesi İptal Edildi

Ankara 3. İdare Mahkemesi, Dersim’deki Munzur Vadisi Milli Parkı üzerinde yapımı planlanan 4 baraj ve 5 hidroelektrik santrali (HES) projesini iptal etti.

Mahkeme kararına ilişkin sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileriyle Munzur Vasi Milli Parkı’nda basın açıklaması yapan avukat Barış Yıldırım, “Ankara 3. İdare Mahkemesi, Munzur Millî Parkı’nda planlanan tüm baraj ve HES projeleri ile 2003 yılında işletmeye alınan Mercan HES projesini iptal etti.” dedi.

Munzur Vadisine Yapılmak İstenen 4 Baraj ve 5 HES Projesi İptal Edildiöç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Uzun zamandır hukuk mücadelesi verdiklerini belirten Yıldırım, “Karar, bin 900’ü aşkın çeşidine, yaban hayatı ekolojisine sahip olmuş ve dünya kültürel miras listesinde yer alması gereken Munzur’umuza hayırlı olsun. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa üstün kamu yararı kararı bir mahkeme tarafından iptal edilmiştir. Bu karar ile Mercan HES’in faaliyetleri durdurulmalıdır.” diye konuştu.

Yıldırım, kararın doğal yaşam alanına olumlu yönde etki yapacağını dile getirerek “İnşa edilmesi planlanan baraj ve HES projelerinin yapılması hususunda kamu yararı açısından vazgeçilmez ve kesin bir zorunluluk bulunduğuna ilişkin dava konusu hukuki isabet olarak görülmemiştir. Karar ile bütün bu projeler hükümsüz ve hukuka aykırı bir hale gelmiştir. Bu karar ile vadideki bitki ve yaban hayatı rahat bir şekilde varlıklarını sürdürecektir.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köpekleri Zehirli Et ve Kek Vererek Öldürdüleröç

Köpekleri Zehirli Et ve Kek Vererek Öldürdüler!

masterchefmuratpapaganaiskence

MasterChef Yarışması ile Ünlenen Murat Özdemir’in Papağana İşkence Videosu İnfial Yarattı