in

Muhteşem Hayvan ‘Çıplak Kör Fare’

Bilim açısından önemli bir araştırma konusu olan çıplak kör fareler, inanılmaz özellikleriyle sizi kedine hayran bırakacak.

Bilim insanlarının şu sıralar ilgi odağı olan çıplak kör farelerin inanılmaz özelliklerinin sizi şaşırtacağına eminiz. Bilimsel araştırmalara konu olması sebebiyle, kendilerini tanıma fırsatı bulduğumuz çıplak fareler toprak altında yaşayan canlılardır.

ciplak-fareler-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Çıplak kör fareler 20 ile 300 hayvandan oluşan koloniler halinde yaşıyor. Bu sıra dışı memelilerin karınca ve arılarda olduğu gibi grup lideri olan bir kraliçesi var. Sadece az sayıda erkek onunla çiftleşebiliyor. Diğerlerinin hepsi çalışıyor, yavrularla ilgileniyor ve grubu koruyor.

fare-3

Kraliçe 70-80 günde bir yavruluyor. Diğer hayvanlardan daha büyük olduğu için kolayca tanınıyor. Belirgin meme uçları olan çıplak kör farenin rahminde birçok yavruyu taşıyabilmesi için de kavisli bir omurgası var. Gebeliği sırasında karnı uzunlamasına büyüyor. Böylece dar tünellerde haraket kabiliyetini koruyabiliyor.

fareo-c

Çıplak kör fareler sesten ve titreşimden hoşlanmıyor. Bu nedenle Osnabrück’teki bu hayvanat bahçesinde olduğu gibi ses geçirmeyen bir bölmede bakılıyorlar. Neredeyse tamamen kör oldukları için ışığa ihtiyaç duymuyorlar.

fare4

Dişlerinin güzel olduğu söylenemez ancak oldukça kullanışlı. Çıplak kör fare sert çöl zemininde yuva kazmak için ömrü boyunca büyüyen kesici dişlerini bir ekskavatör gibi kullanıyor. Bu sırada ağız boşluğunu derisiyle kapatıp kir girmesini engelliyor. Üstelik iki dişini birbirinden bağımsız hareket ettirebiliyor.

fare6

Çıplak kör fareler kısmen kuş cıvıldamasını andıran 18 farklı sesle iletişim kurabiliyor.

fare7

Çıplak kör fare herhangi bir şey içmiyor. Sıvı ihtiyacını sadece yediklerinden karşılıyor. Kazarken bulduğu lifli bitki yumruları ve kökleriyle besleniyor ve bu sayede ek mineraller alıyorlar.

fare5

Tüm bu özelliklerinin yanı sıra çıplak kör fare bir kemirgen için oldukça uzun sayılabilecek bir süre, yani 30 yıl yaşıyor. Ayrıca kansere karşı doğal bir dirençleri var ve ağrıya karşı da neredeyse tamamen duyarsız. Bu da bu küçük kemirgeni çok daha esrarengiz kılıyor.

Kaynak: DW.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kumru

Minik Bir Kumruyu Nasıl Besleriz?

sanat on

Gazete Kağıtlarından Hayvan Heykelleri Olur mu?