in

Muhtar Vurdu, Belediye Çöp Kamyonuna Attı!

Çorum’un Osmancık ilçesinde tabanca ile vurularak yaralanan sokak köpeğini yol ortasından kaldırmak için gelen çöpçüler, acı içerisinde havlayan köpeği çöp kamyonuna atarak götürdüler. Köpeği  mahallenin muhtarının vurduğu iddia edildi. Köpeği vurduğu için gözaltına alınan mahalle muhtarı, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.
corum-osmancika-ajnimo-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Çorum‘un Osmancık ilçesinde tabanca ile vurularak yaralanan sokak köpeğini yol ortasından kaldırmak için gelen çöpçüler, acı içerisinde havlayan köpeği çöp kamyonuna atarak götürdüler. Yaralı köpek çöp kamyonuna atılırken, olay cep telefonu kamerası ile kaydedildi.

Olayın Çorum’un Osmancık ilçesinde meydana geldiği belirtildi. Osmancık İlkokulu yakınındaki çöp konteynırı yanında bulunan sokak köpeği tabancayla ateş edilmesi nedeniyle yaralandı. Yaralı köpek yol ortasında kalırken çevredeki vatandaşlar olayı polise bildirdi. Polis, şehir içerisinde silah kullanılması nedeniyle soruşturma başlattı. Bu sırada yaralı köpeğin öldüğü zannedilerek Osmancık Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerine haber verildi. Bir süre sonra köpeğin ölmediği anlaşıldı.

corum-osmancika-ajnimo-2

Vali’den Talimat

Çorum Valisi Ahmet Kara olayın duyulmasının ardından talimat vererek soruşturma başlattı. Valilik’ten yapılan açıklamada “İlimiz Osmancık İlçesi’nde tabanca ile vurularak yaralanan sokak köpeğini yol ortasından kaldırmak için gelen çöpçülerin, acı içerisinde havlayan köpeği çöp kamyonuna atarak götürülmesi konusundaki haberler üzerine Vali Ahmet  Kara’nın talimatı ile işlem başlatılmıştır. Konu ile ilgili yapılan işlem sonucunda Valiliğimiz web sayfasından ayrıca bilgi verilecektir” denildi.

Karataş’tan Soruşturma

Osmancık Belediye Başkanı Hamza Karataş’ın da olaydan sonra soruşturma başlattığı öğrenildi. Başkan Karataş yaptığı açıklamada, “Vurulan köpeği temizlik işçileri çöp arabası ile almışlar. Halbuki açık bir araçla almaları gerekirdi. Olaydan benim daha sonra haberim oldu. Derhal konuyla ilgili araştırma ve inceleme başlattım. Olmaması gereken bir durum. Sorumlu kişiler hakkında gerekli işlemi yapacağız” dedi.

“Köpek Aracın Pres Değil, Taşıma Bölümüne Konuldu”

Osmancık Belediye Başka Vekili Dursun Barışmaz yaptığı açıklamada Koyunbaba Mahallesi Vatan Caddesi üzerinde bir köpek ölüsünün bulunduğu şeklinde mahalle muhtarı tarafından yapılan ihbar sonrası öldüğü düşünülen köpeğin temizlik görevlileri tarafından tedavi merkezine götürülmek üzere zaman kaybı yaşanmaması adına sıkıştırma mekanizmasının dışında bulunan taşıma bölümüne konularak götürüldüğü, ancak köpeğin tedavi merkezine ulaşmada öldüğü, bunun üzerine Osmancık Belediye Başkanlığı tarafından ilgili personel hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

httpvh://youtu.be/Xg9LAkEZusI

BİKTUDER: Takipçisi Olacağız

Konuyla ilgili açıklama yapan Çorum Bilgi Kültür ve Turizmi Geliştirme Destekleme Derneği (BİKTUDER) Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Şeyda Çimen, Çorum Valiliği’ne suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Olayın çok vahim olduğunu ifade eden Çimen, takipçisi olduklarını ve peşini bırakmayacaklarını söyledi.

Şeyda Çimen: “Onlar da inceleme başlattıklarını söylediler. Çocukların önünde bir canı katletmiş. Presli çöp aracı da gelmiş almış, artık ne olmuş bilmiyoruz. Okullarda bizim merhamet projemiz vardı. O projeyle ilgili arkadaşlarımız çöplükten ve barınaktan hayvan sahiplenmesi ve çocuklara hayvan sevgisini aşılamak için çaba gösteriyoruz. Her canın yaşama hakkı var. Bu olayın takipçisiyiz ve bunun peşini bırakmayacağız. Zaten her türlü soruşturma ve inceleme başlatılmış durumda” dedi.

HAYKODER: Cezasız Kalmamalı

Hayvan Haklarını Koruma, Geliştirme ve Destekleme Derneği (HAYKODER) Çorum Şube Başkanı Selami Özten de Osmancık’ta yaşanan olayla ilgili bir açıklama yaparak bu insanlık dışı uygulamanın sorumlularının cezasız kalmamasını istedi.

HAYKODER Başkanı Özten, bir sokak köpeğine reva görülen bu uygulamanın Çorum’u ve Osmancık’ı küçük düşüren bu yasa ve insanlık dışıı uygulama olduğunu bildirdi. Özten açıklamasında; “Çorum’un Osmancık İlçesi’nde yaşanan insanlık dışı bu uygulama asla cezasız kalmamalıdır. Çorum’u ve Osmancık’ı küçük düşüren bu yasa ve insanlık dışı uygulamanın bir daha olmaması için Çorum HAYKODER olarak tüm muhtarlık ve belediyeleri göreve davet ediyoruz. Tüm duyarlı vatandaşlarımıza teşekkür ederiz.” diye konuştu.

HAYTAP da Devrede

HAYTAP Federasyonu  temsilcisi Esin Önder de olayın takipçisi olarak ilgili yerlere suç duyurusunda bulunacaklarını, köpeği vuran muhtarın görevden alınarak tutuklanması ve silahına el konulmasını, Osmanlık Belediyesi’nin hayvanlar için gereken merkezi kurmaması nedeniyle idari ceza verilmesi, belediye görevlilerinin işten alınmaları, silahlı yaralamaya karışan muhtarı serbest bırakan Emniyet mensupları hakkında soruşturma açılması, Çorum Müftülüğü tarafından tüm camilerde “Hayvanlara Merhamet” konulu hutbenin verilmesini talep ettiklerini dile getirdi. Öte yandan köpeğin cesedinin ise belediye temizlik işçileri tarafından Osmancık Çöp Depolama alanına atıldığı ancak hayvanseverler tarafından yapılan aramada bulunamadığı belirtildi. Esin Önder olayla ilgili verdiği dilekçeyi örnek olmasına adına paylaştı. Örnek dilekçe tıklayınız

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemingwayin 6 parmaklı kedileri

Hemingway’in 6 Parmaklı Kedileri

veysel eroğlu öneçıkan ajanimo

“Bütün Yaratılanı Yaratandan Ötürü Seviyorum”