in

Moggies İsimli GPS Cihazı Kedilerin Rotalarını Deşifre Etti

Kedi dostunuz bahçede zaman geçiriyor ve siz de evden pek uzaklaşmadığını düşünüyorsanız, tekrar bir düşünün… Avustralya’da Moggies isimli bir GPS cihazının Ar-Ge çalışmalarında yapılan araştırmalar kedilerin günlük hareketlerinin haritasını çıkardı. İşte kedilerin insan dostlarını bile şaşırtan o veriler…

gps-öne

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Avustralya, New South West’te bulunan Central Tablelands Local Land Services (LLS), National Landcare Program’dan aldığı yatırımla, kedilerin nereye gittiğini tespit eden Moggies adında bir GPS cihazı geliştirdi. Evcil kedilerin nereye kadar gidip ne yaptığını ortaya çıkarmaya çalışan araştırmada, bir grup kedinin davranışları ölçüldü.

Birçok ‘kedi sahibi’, kedilerinin tüm gün boyunca uyuyup hiçbir şey yapmadığını söylese de, sonuç hiç öyle çıkmadı.

gps-kedi3

Çalışmanın şefi Peter Evans, tüm kedilerin 10 gün kadar cihazı taktığını, bu süreçte 100’den fazla kedi datasına ulaştıklarını belirtti.

gps1

Lithgow’da belirli bir alanda yapılan araştırmada kedilerin 10, 15, 20 kapı öteye gittiğini, hatta bazı kedilerin evlerinden üç kilometre öteye bile gittiğini belirtti.

gps2

Moggies’in Verileri, Kedilerin İnsan Dostlarını Şaşırttı

Stephen Barnes’ın yedi kedisi var; Semi, Squid, Shoebert, Good Mother, Suri, Wally ve Willie. Bu kedilerden ikisi programa katıldı.

gps6

Araştırmadan sonra çok şaşıran Barnes, kedilerinin evden ayrılmadığını sandığını söyledi. Squid’i diğer komşuların evinin kapısında gördüğünü söyleyen Barnes, bu kadar ileri gideceğini tahmin etmediğini de sözlerine ekledi.

gps4

Civardaki okulun oraya çok fazla gittiği fark edilen Squid’in okulun maskotu olup olmadığını merak ettiğini de belirtti. Squid’in son zamanlarda aldığı fazla kiloların gizemi de anlamlanmış oldu.

gps3

Barnes, çıkan sonuçlardan sonra kedilerinin özgürlüğünü kısıtlamaya karar verdi; “Artık akşam yemeklerinden sonra onları eve getiriyorum ve çok mutsuz olmadıkları sürece dışarı çıkarmıyorum.” dedi. Barnes’ın en büyük korkusu, son zamanlarda kedilerde çıkan AIDS’in kedilerine de bulaşması. Aynı zamanda GPS programıyla kedilerini takip etmeye devam edeceğini söylüyor.

gps8

Yerel Proje Önerildi

Evans, bölgedeki kedilerin kontrolü için projenin faydalı olabileceğini söylüyor. Bu sayede hem kediler hem de insanlar için sağlıklı bir ortam sağlanabilir.

gps7

LLS’in programına aynı zamanda Güney Avustralya Üniversitesi’nden de destek var. Üniversite, bir işbirliği sağlayarak bu projeyi kendi bölgelerinde de gerçekleştirecek.

gps5

 

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

claire25

Terk Edilmiş Mekanları Köpeğiyle Dolaşan Fotoğrafçı

Untitled 1

Beşir Bu Aralar Biraz Rahatsız