in

Modern Zaman Evcil Hayvanı Guinea Pig Ve Harika Özellikleri

Küçük ve süper sevimli kemirgen Guinea pig gün geçtikçe daha fazla insanın kalbini çalıyor ve en popüler evcil hayvanlardan biri olma yolunda hızla ilerliyor.

İnsanlar artık yoğun biçimde şehirlerde, apartman dairelerinde yaşıyorlar ve bu da ne yazık ki doğa ve hayvanlarla aralarına duvarlar girmesi anlamına geliyor. Buna bir de yoğun iş yaşamı eklenince hayvanlardan iyice uzaklaşıyoruz, birçok kişi hayvanları çok sevmesine karşın zaman ayıramama başta olmak üzere çeşitli sebeplerle kedi ve köpek bakmaktan çekiniyor.

İşte Guinea pig ya da diğer isimleri ile ginepig, Hint domuzu da tam burada devreye giriyor ve şehirli insanların modern evcil hayvanı olarak sahneye çıkıyor.

Hamster ve kobay faresinden farklı olarak Guinea pig her şeyden önce uzun daha uzun bir yaşam süresine sahiptir. Sahip olduğu sayısız harika özellikle de; sanıyoruz ki önümüzdeki yıllarda çok daha fazla kişinin tüylü dostu olmayı başaracak.

İşte karşınızda sevimlilikte birinci Guinea pig ve mükemmel özellikleri.

Guinea pig 12 yıl yaşayabiliyor

Guinea pig‘in atası yabani kürklü olarak bilinen bir türdür ve bu türün anavatanı ise Orta ve Güney Amerika’dır. Bu sevimli kemirgenlerin en iyi özelliklerinden biri diğer birçok kemirgen evcil hayvana kıyasla daha uzun bir yaşam süresine sahip olmalarıdır, bir Guinea pig iyi bakıldığı takdirde rahatlıkla 12 sene yaşayabilir.

Guinea pig

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hint domuzu çok sosyal bir canlıdır

Guinea pig ya da diğer ismi ile Hint domuzu aynı zamanda çok sosyal bir canlıdır ve bu sebeple kesinlikle tek başına bakılması tavsiye edilmez. Hatta bazı ülkelerde bu sevimli kemirgenlerin tek beslenmesinin yasak olduğunu da ekleyelim. Sosyal olması beraberinde insanlarla da harika ilişkiler kurabilmesini getirir, tabi bunda uzun yaşam sürelerinin de rolü vardır.

Guinea pig

Çişi ve kakası kokmaz

Guinea pigin gün geçtikçe daha popüler bir evcil hayvan haline gelmesinin bir nedeni de kakasının ve çişinin kokmamasıdır. Üstelik kendileri kemirgen ailesinden olmakla birlikte kemirmeyi pek sevmezler ve bu da ev hayatına uyumlu olmalarını sağlar.

Guinea pig

Beslemesi çok kolaydır

Hint domuzu beslenmesinin kolaylığı ile de ön plana çıkmayı başarıyor. Hemen her sebze ve meyveyi iştahla mideye indiren bu tatlı hayvanların özel yemleri de vardır ve bu yemler ile sebze ve meyve vermek Guinea pig beslenmesi için yeterlidir.

Guinea pig

İnsana alıştıkları zaman okşanmaya bayılırlar

Peki, Guinea pig okşanır mı diye düşünüyorsanız onun da yanıtını verelim; minnak kemirgen Guinea pig insana alıştıktan sonra kendini okşatmaya bayılır. Özellikle de aynı kediler gibi kulak arkalarının okşanmasını çok severler.

Guinea pig

Mutlu olduklarında kuş gibi öterler

Ve işte geldik Guinea pig özelliklerinin hem en ilginci hem de en neşelisine; bu sevimli canlılar mutlu olduklarında kendilerine has sesleri ile kuş gibi öterler. Eğer hayatınızda hiç mutlu olmauş bir Guinea pig ötüşü duymadıysanız çok şey kaçırdığınızdan hiç şüpheniz olmasın.

Yazımızı son bir not ile bitirelim; hayvan satın almak kesinlikle kabul edilebilir değil… Bu nedenle eğer bir Guinea pig ile birlikte yaşamak istiyorsanız satın almak yerine sahipleniz çok daha doğru olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sokağa Atılan Kobay Sağlığına Kavuşuyoröç

Sokağa Atılan Kobay Sağlığına Kavuşuyor

dog drinking from a water hose crissy kight wwwdearcrissycom 758x426

Köpeklere Soğuk Su Vermek Doğru Mu?