in

Moda Ürünleri Deriye Alternatif Olarak Ananas Yapraklarından Üretiliyor

Hayvan sömürüsüne ve deri endüstrisine alternatif olarak ananas yapraklarından düşük maliyetlerle aynı kalitede moda ürünleri tasarlanıyor.

deri-4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

15 yıldır deri ve giyim endüstrisinde çalışan tasarımcı Carmen Hijosa tarafından kurulan Ananas Anam, insan odaklı bu  döngüyü değiştirmek için çalışan isimlerden birisi. Ananas Anam adı altında geliştirilen Piñatex projesi, her yıl ziyan olan 40,000 ton ananas yaprağını yeniden değerlendirerek hayvanları sömürerek elde edilen deriye iddialı bir alternatif oluyor.

Piñatex, Filipinler’deki ananas tarlalarında üretilen ve yerel fabrikaların ayrıştırdığı yaprakları kullanarak selüloz bazlı fiber dokumalar yaratmayı başarıyor. Yaprakların işlenmesi tamamen sona erdiğinde ise kumaştan öte daha sıkı ve deriye çok benzeyen bir madde elde ediliyor. Bu madde ise ayakkabı, kıyafet ve mobilya üretiminde kullanıyor.

deri-5

Bir metrekare çıktı elde etmek için 480 yaprak kullanılıyor. Üç haneli olduğu için bu sayı gözünüzde büyümesin çünkü ağırlık ve maliyet olarak ölçüldüğünde aynı miktardaki deriyi elde etmekten çok daha düşük bir değer bu. Üstelik herhangi bir canlının hayatına da son verilmiyor.

deri-3

Hayvan sömürüsü odaklı sektörlere karşılık yaratılan bu bitkisel alternatiflerin kullanım aşamasındaki avantajları ise nefes alabilmesi ve esnek olması. Bu sayede hem daha kolay taşınıyor hem de daha rahat kullanılıyor. Piñatex’in şu anki tek eksisi dayanıklılık için en üst katmana doğada çözünmeyen bir madde kullanılıyor olması.

Piñatex’in çalıştığı markalar arasında ise Puma, Camper, NAE, SmithMatthias, Mayya Saliba gibi markalar yer alıyor.

deri-2

Kaynak: bigumigu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan kagıt arı

Sıradan Kağıtları Rengarenk Kovanlara Dönüştüren Arılar

one cıkan resQwalk

ResQwalk Uygulaması ile Sadece Yürüyerek Hayvan Dostlarımıza Yardım Edebiliriz