in

Mısır’da Bir İlk: Tam Olarak Mumyalanmış Büyük Bir Kedi Bulundu

Mısır’daki ünlü Sakkara nekropolünde büyük kedilerin, kobraların ve timsahların mumyalarının keşfedildiği duyuruldu.

Bir Antik Mısır nekropolünde bulunan mumyalanmış hayvanlardan oluşan büyük bir koleksiyon, başkent Kahire yakınlarında ilk kez sergiye çıktı.

Mısırda Bir İlk Tam Olarak Mumyalanmış Büyük Bir Kedi Bulundu

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Arkeologlar, geçen yıl başkentin güneyinde, Sakkara Basamak Piramidi yakınında birçok hayvan mumyası keşfettiler. Bulgular arasında oldukça nadir bulunan aslan mumyası da yer alıyor.

Mumyalanmış beş büyük yabani kediden ikisi aslan yavrusu olarak tanımlandı; geri kalan üçü türlerini belirlemek için analiz edilecek.

Mısır’ın Eski Eserler Konseyi başkanı Mostafa Waziri, “Bu bir çita, bir leopar, bir aslan ya da bir panter. Hangisi olursa olsun türünün tek örneği” dedi. Mumyalanmış büyük kediler, 2004 yılında Sakkara nekropolünün altında bulunan mumyalanmış yetişkin bir aslanın kalıntılarına yakın bulundu.

Antik Mısırlılar, mumyalanmış hayvanların ibadet edilecek tanrılar olduğuna inandılar ya da onları tanrılara sunmak için mumyalandılar.

Maskeler, heykeller, mumyalanmış kediler, timsahlar, kobralar ve kuşlar dahil yüzlerce eseri ortaya çıkarıldı.Mısırlı yetkililer, yeni eserleri Sakkara Nekropolü yakınlarındaki bir sergide açıkladılar.

Mısır Eski Eserler Bakanlığı, mumyalanmış hayvanlardan ikisinin aslan yavrus u olup olmadığını doğrulamak için testler yapıldığını söyledi.

Mısırda Bir İl Tam Olarak Mumyalanmış Büyük Bir Kedi Bulunduöç

Arkeologlar tarafından sıkça bulunan mumyalanmış kedilerin aksine, sağlam aslan mumyalarının keşfedilmesi oldukça nadir.

Düzenlenen konferansta bir Mısırlı yetkili, en önemli keşiflerden biri olarak büyük bir bokböceği heykelini seçti.

Kaynak: Arkeofili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yaşında Olmasına Rağmen Yavru Gibi Gözüken Cüce Köpeköç

2 Yaşında Olmasına Rağmen Yavru Gibi Gözüken Cüce Köpek

Taksicinin Ezdiği Yavru Köpek Sağlığına Kavuştuöç

Taksicinin Ezdiği Yavru Köpek Sağlığına Kavuştu