in

Minik Patileri Stresten Uzak Tutmanın Pratik Yolları

Tüm kedi dostları, kedilerin ev hayatında rahat etmesini ister. Ama bazen istemeden de olsa yapılan ufak ihmaller, minik patileri strese sokabilir. Sevimli tüy yumaklarını stresten uzak tutmak ise, oldukça kolay. Size vereceğimiz ufak tüyoları dikkate alırsanız, onların evdeki huzurlu hayatlarına katkıda bulunabilirsiniz 🙂
1. Sınırlarını ihlal etmeyin.

Kedi Dostlarınızı Stresten Uzak Tutun-Ajanimo-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kediler özgür ruhlu hayvanlardır. Dinlenmekte olan bir kediyi zorla sevmeye çalışmak, stres unsuru bir davranıştır. Kedinizin bu davranışınızdan dolayı size karşı hareketleri değişebilir. Evdeki hayat arkadaşınızı rahat bırakmak ve onun istediği şekilde vakit geçirmek oldukça sağlıklı bir ilişki kurmanıza destek olacaktır.

2. Evde sık sık yalnız bırakmayın.
Kedi Dostlarınızı Stresten Uzak Tutun-Ajanimo-2

Kedilerin başına buyruk olduğu gerçeği onun uzun süre yalnız yaşayabileceği anlamına gelmez. İş yoğunluğu, tatil  vb sebeplerle uzun süre yalnız bırakılma durumları kedinizin yalnız ve endişeli olmasına sebebiyet verebilir. Hem fiziksel hem de duygusal ihtiyaçlar için uzun süre yalnız bırakmamaya özen göstermelisniz.

3. Kumunun temiz olmasına dikkat edin.

Kum Temizliğini Es Geçme-Ajanimo-3

Kediler tuvalet kumları konusunda oldukça titizdirler. Pis bırakılan ve temizlenmemiş kutular kediniz için bir stres kaynağı olabilir. Tuvalet kutusunun karanlıkta bile ulaşılabilir ve her daim temiz olması çok önemlidir.

4. İstikrar önemli!

İstikrarlı Olmamak-Ajanimo-4

Kedi insanları onların, istediği ve istemediği davranışlar konusunda istikrarlı olmalıdır. Aile bireylerinden biri koltukta yatmasını hoşgörüyle karşılıyorken bir diğeri bu duruma bağırarak karşılık veriyor ise bu durum kedinizin karar vermesini zorlaştırır.

5.  Ağır ve yapay kokuları evinizden uzak tutun.
Ağır Ve Yapay Kokular-Ajanimo-5

Kediler her ne kadar vahşi akrabaları gibi yırtıcı olmasalar da, doğaları itibariyle koku duyuları güçlü canlılardır. Dikkatlerini dağıtabilecek ağır parfümler, mum kokuları veya pis kokular kedinizin algısını azaltabilir.

6. Aşırı gürültülü ev ortamlarından kedilerin rahatsız olduğunu unutmayın.
Aşırı Sesli Ev-Ajanimo-6

Evinizde çok sesli bir kutlama, parti vb aktiviteler bolsa kediniz bundan hoşlanmayacaktır. Sesin ve kalabalığın olduğu zamanlarda kedinizi sessiz ve sakin bir odaya en sevdiği oyuncaklarıyla, yemek ve tuvalet kabıyla koymanız kedinizde stres oluşumunu azaltacaktır.

7.  Beslenme zamanlarına dikkat edin, düzenli olmaya özen gösterin.
Düzensiz Yemek Saatleri-Ajanimo-7

Evcil kediler, yemek yemek için insanlarının onları beslemesini beklerler. Yemek konusundaki tek şansları ailelerinin verdikleri yemekleri beklemektir. Sağlıklı ve düzenli bir yemek programı kedinizin fiziksel durumu için çok önemlidir. Dikkat edilmesi gerekenlerin başında bu program gelmektedir.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

umut arıcan foto 9

Elvis ve Foks ile Yemek Üzerine Derin Bir Sohbet

Macaristanda Hayvan Hakları Yürüyüşü Ajanimo 2 1 1

Macaristan’da Hayvan Hakları Yürüyüşü