in

Minik Leylekler Büyük Göçe Hazırlanıyor

Her yıl binlerce kuş türüne ev sahipliği yapan Muş Ovası’nda kuluçkaya yatan leylekler, yetişmeye başlayan yavrularını büyük göçe hazırlıyor.

Zengin besi kaynağı ve sulak alanları nedeniyle Muş Ovası’na gelen leylekler, elektrik, telefon, baca, cami kubbeleri ve evlerin çatılarına yuva yapıyor. Her yuvada bulunan 4-5 leylek yavrusu, binlerce kilometre yol kat edebilmek için büyük göçe hazırlanıyor.

2699b3ec 4bb1 4e57 8dcd f412ef43c200

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Halen anne ve baba leylek tarafından beslenen yavrular, havaların soğumaya başlamasıyla binlerce kuşla birlikte göç edecek.

2d96e263 b1d8 4396 91d3 58fcdb745673


Alazlı köyü sakinlerinden Aykut Güven, ev ve elektrik direklerinde yıllardır yuva yaparak yavrulayan leyleklerin ağustos ayına kadar burada kaldığını söyledi. Yavrulayan leyleklerin yoğun bir çabayla yavrularını beslediğini anlatan Güven, “Yaklaşık 2 ay beslenen yavrular, kanatlanıp bu bölgede uçmaya başlıyor. Biz de köylüler olarak zaman zaman yuvaların yakınına bir şeyler bırakıp beslemesine yardımcı oluyoruz. Çünkü köyümüzün en güzel renklerinden biri leyleklerdir. Köyümüzün simgesi oldular. Her sene gelişleriyle birlikte renk katıyorlar. Köyün içinde çok sayıda yuva var. Her bir leylek 4-5 yavru yapar, ancak bir yavruyu kurban olarak öldürüyorlar. Yavrular burada uçmayı tamamen öğrendiklerinde de binlerce kilometre giderek Afrika’ya göç ediyorlar” dedi.

e6eda751 f7f7 4299 9e77 37deeafee7b4


Leylekleri köyün özel misafiri olarak gördüklerini ifade eden Takyettin Yeşil ise, leyleklerin şubat ayında köye gelerek yuvalarına yerleştiğini belirtti. Yeşil, “Ağustos ayının sonuna doğru leylekler buralardan göç eder. Ancak elektrik direğinde yuva yaptıkları için yavrular ilk uçuşlarında elektrik tellerine takılarak ölüyor. Leylekler bizim köyün sembolüdür. Atalarımızdan beri leylekler köyümüze gelip yuva yapmışlar. Bunlar bizim köyümüzün özel misafirdir. Başlarına kötü bir şey gelmesin diye takip ediyoruz” diye konuştu.

58d583a0 3dd2 48e7 9326 42553ccce6b8

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toprak Kaymalari ve Depremler Yilanlarin Yasam Alanlarini Bozdu

Toprak Kaymaları ve Depremler Yılanların Yaşam Alanlarını Bozdu

Su Kanalina Dusen Yavru Fil Baska Bir Fil Tarafindan Kurtarildi

Su Kanalına Düşen Yavru Fil Başka Bir Fil Tarafından Kurtarıldı