in

Minik Köpek Cinsleri

Minik köpekler küçük, sevimli oluşlarının yanı sıra şehir hayatına çok kolay adapte olabilmeleri sayesinde insanların en yakın dostları durumundalar.

İnsanların artık daha çok şehirlerde ve apartman dairelerinde yaşıyor oluşu apartman hayatına daha uyumlu oldukları düşünülen minik köpek cinslerinin popülerliğini her geçen gün artırıyor. Burada şunu da söylemeden geçmememizde fayda var, aslında büyük köpekler de küçükler kadar kolay şekilde apartman hayatına adapte olabiliyor, yani apartmanda da yaşıyor olsanız minik köpekler de büyük köpekler de ailenize katılabilir :). Evet, her geçen gün daha fazla insanın can dostu olan minik köpek cinsleri apartman hayatına uyumluluklarının yanı sıra sevimli görünüşleri ve insanlarına çok bağlı oluşları sebebiyle de çok seviliyorlar. İşte karşınızda kalbinizi çalacak birbirinden tatlı minik köpek cinsleri.

Miniature pinscher

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Minyatür Pinscher

Minyatür Pinscher

Minyatür Pinscher ülkemizde de çok sevilen bir minik köpek. Kısaca Pinscher olarak adlandırılan bu minik köpekler ufaltılmış birer Doberman’a benziyorlar.  En küçük köpek cinsleri arasındaki Pinscher köpeklerin ağırlıkları maksimum 4,5 kiloya ulaşabiliyor. Yükseklikleri ortalama 25 santim kadar olan bu minik köpekler cesur karakterleri ile de tanınıyor ve tam da bu sebeple deneyimsiz insanlar için pek de uygun bir dost olarak kabul edilmiyor. Yani Pinscher minik ama bir o kadar da cesur ve zor karakterli bir köpek cinsi.

yorkshireterrier adult
Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier

Ortalama 3,5 kilo ağrılığındaki Yorkshire Terrier ya da kısaca Yorkie minik köpeklerin en tanınmışlarından biri. Alerji yapma riski de düşük olan, ipek gibi tüyleri, düğme gibi burnu ile inanılmaz sevimli görünen bu tatlı köpekler de aynı Pinscher gibi çok cesur birer minnaklar. Bu cesur yapıları zaman zaman başlarının derde girmesine sebep olabiliyor, bu yüzden bir Yorkie köpeği kesinlikle tasmasız gezdirmemek gerekiyor. Zira minik Yorkie büyük bir köpeğe kafa tutabilir, ya da bir kedi kovalarken başına türlü kazalar gelebilir. Eğer bir Yorkshire terrier dostunuz varsa siz siz olun onu asla tasmasız gezdirmeyin.

Chihuahua
Chihuahua

Chihuahua

Minik köpekler denilince akla ilk gelenlerden biri de tabi ki Chihuahua, yani şivava. Ağırlıkları en fazla 3 kiloya, yükseklikleri ise en fazla 23 santime ulaşabilen bu Meksika kökenli minik köpekler dünya üzerindeki en küçük evcil köpek cinsi unvanını taşıyorlar. Kıskanç yapıları ile bilinen Chihuahua köpekler aile köpeğinden çok bir insanla yaşamaya uygunlar. İnsanlarına aşırı bağlı olan bu minik köpekler için kendisi küçük karakteri büyük denildiğini de ekleyelim.

emotionheader4440501
Dachshund

Dachshund

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada “sosis köpek” olarak bilinen Dachshund kısacık bacaklarıyla kelimenin tam manası ile bir sevimlilik muskası J . Kocaman ön patileri, sarkık kulakları ile gerçekten çok tatlı görünen bu minik köpeklerin en büyük tutkusuysa kazmak. Karakterleri kararlı olarak tanımlanan Dacshund ırkı çok neşeli ve eğlenceli bir dost tur. Bu sevgi dolu miniklerle yaşamak gerçekten de çok keyiflidir.

10 fullbody
Lhasa Apso

Lhasa Apso

Tibet-Çin kökenli bir köpek cinsi olan Lhasa Apso 28 santimlik yüksekliği ve maksimum 8 kilo ağırlığıyla minik köpekler arasında yer alıyor. Upuzun tüyleri ile çok hoş bir görünüme sahip olan bu mini köpekler apartman hayatına çok uyumlu olsalar da çoğunun aşırı havlama eğilimi olduğu biliniyor.  Aşırı havlama eğilimi bu ırkın mükemmel bir bekçi köpeği olarak anılmasında önemli rol oynuyor. Çok zeki bir ırk olan Lhasa Apso kedilerle de çocuklarla da iyi anlaşabiliyor. Ortalama ömürleri 15 yıl kadar olan Lhasa Apso köpekler yaramazlık yapmayı da çok seviyorlar.  Yani hem oyuncu, hem güzel hem de bekçilik yapacak bir minik köpek hayal ediyorsanız Lhasa Apso hayallerinizdeki minik olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

antalya kopege taciz

Antalya’da Köpeğe Cinsel Saldırıda Bulunan İğrenç adam yakalandı

hindistan kaplan linc edildi

Hindistan’da Bir Kaplan Köylüler Tarafından Acımasızca Linç Edildi