in

Mimik ve Duyguları Anlamak Köpeklerin İşi

Bilim adamları, yaptıkları çalışmalarla eğitimli ya da eğitimsiz tüm köpeklerin insanlardaki mimik ve duyguları anlayabildiklerini kanıtladı.

mimik 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpeklerin insanları ne kadar anladığına dair sorular ve bunlara verilen cevaplar uzun zamandır hayvan psikolojisi araştırmalarının en önemli konularından biri. Konuya dair en önemli çalışma eğitilmiş köpeklerin sahiplerinin vereceği komutlara beyinsel tepkisini gözlemleyebilme araştırmaları oldu. İki köpek, MRI cihazında bilim adamlarının en uygun resimleri alabileceği şekilde durmaları konusunda eğitildi. Aynı anda sahipleri de köpeklere sosisle ödüllendirilecekleri sinyali  ve ödüllendirilmeyecekleri sinyali. verildi. Sahiplerinin bu sinyalleri vermesi anında köpeklerin beyninde, insan beyninde ödül sinyali alınca harekete geçen kuyruk bölgesinin muadili olan bölgenin aktif hale geçtiği tespit edildi.
mimik

Köpeklerin sinyalleri doğru algılayıp, harekete geçmeleri araştırmasında bir adım daha öteye geçildi. Bilim adamları köpeklerin mimik ve duyguları çözümlediğine dair araştırmalar yaptı ve Brezilya’daki Sao Paulo Üniversitesi ve İngiltere’deki Lincoln Üniversitesi, insandaki soyut negatif ve pozitif halleri köpeklerin algılayabildiklerini ispatladı. Hayvan psikologları ve hayvan davranışları uzmanlarından oluşan ekip, 17 evcil köpeğe, köpeklerin ve insanların mutlu ve sevecen gözüken pozitif mimikler ile kızgın ve agresif gibi negatif mimiklerden oluşan görsel çiftleri ve seslerin farklı kombinasyonlarını gösterdikleri bir deney hazırladılar. Bu farklı yüz ifadeleri ve havlamalar ve ya insan seslerini barınan ses dosyaları, herhangi bir ön bir eğitim vermeden bu evcil köpeklere eş zamanlı olarak oynatıldı. Araştırmacılar, deney sonuçlarının köpeklerin bu tip duyusal bilgileri zihinsel temsiller olarak birleştirebildiğini gösterdiğini belirttiler.

Araştırma ekibinden Lincoln Üniversitesi Psikoloji Okulu’nda çalışan Dr. Kun Guo, daha önce yapılan çalışmalarda köpeklerin yüz ifadeleri gibi ipuçlarından insan duygularını ayırt edebildiğini ama bunun duyusal tanıma ile aynı şey olmadığının altını çizdi. Kendi çalışmalarında ise, köpeklerin hem köpeklerdeki hem de insanlardaki duygulara dair tutarlı bir duyu tanıma yeteneğine sahip olduğunu ilk kez gösterdiklerini belirtti ve şimdiye kadar primatlardan sadece insanda bu bilişsel yeteneğin olduğunun bilindiğini söyledi.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alkışlar Hayvan Dostu Belediyelere

Belediyeler Hayvanlar İçin Çalışıyor

bocek

Böcekler Tarafından Büyülenen Adam!