in ,

Milyarlarca Çekirge Türkiye’ye Gel(m)iyor

Dün sitemizde de yer alan “Milyarlarca Çekirge Türkiye’ye Geliyor” haberine ilişkin yeni bilgilere ulaşıldı. Teydi.org’un Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) konu hakkındaki raporuna göre yaptığı haberde Türkiye risk altında olmadığı belirlendi.

Şubat 2020’den itibaren birçok Afrika ülkesini etkisi altına alan , Afrika ve Hindistan’da ciddi şekilde etkisini gösteren çöl çekirgeleri de Türkiye’yi teğet geçiyor.

suru cekirge

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Teyid.org’un, Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) konu hakkındaki raporuna istinaden yaptığı habere göre Afrika ve Hindistan ‘da ciddi şekilde etkisini gösteren çekirge sürüsünün yönünü değiştirerek Irak ile İran’a ulaştığı ancak bahsi geçen yerin, Türkiye’ye yaklaşık bin kilometre uzaklıkta olduğu belirtildi.

fao cekirge

Türkiye risk altında değil

Teyid.org’un  Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) konu hakkında 10 Mart 2020’de yayınladığı güncel raporuna dayandırarak verdiği bilgiye göre, Türkiye risk altında bulunan ülkeler arasında değil.

Raporda yer alan ve 2ila 9 Mart 2020 tarihleri arasında ülkelerdeki durumu gösteren haritaya göre, İran ve  Irak sınırının güneyinde kalan bölgede yetişkin çekirge sürüleri var. Haritada Etiyopya, Suudi Arabistan ve Pakistan gibi ülkelerdeki son durumlar da işaretlenmiş.

Çöl çekirgesi sürülerinin gelecek hareketlerini öngören bir projeksiyonun da yer aldığı raporda, Mart – Haziran 2020 tarihleri arası güzergahında Türkiye yer almıyor.

cekirge

Şubat 2020 tarihli büyük ölçekli bir haritanın da yer aldığı rapor, ülkeleri “Sakin”, “Dikkat”, “Tehdit” ve “Tehlike” olarak dört grupta sınıflandırmış. Türkiye bu sınıflandırmalardan hiçbirinde yer almıyor.

FAO tarafından yayınlanan ve Nisan 2020 tahminlerinin de yer aldığı çöl çekirgeleri bülteninde de; Türkiye, İsrail, Ürdün, Filistin gibi ülkeler özelinde önemli bir gelişme olmayacağı da ifade ediliyor.

Kaynak: Teyid.org

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

a3

İBB’den dev kampanya: 90 milyona alıp bedava dağıtıyor!

a1

İBB’den Adalı Atları “Sahiplendirme” Kararı: “Kelle Fiyatına Hürriyet, Esirlik Bedava”