in

Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Polis Kurşunuyla Öldürülen Köpek Paşa’yı Meclise Taşıdı

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, İzmir’de polis şiddeti ve kurşunu sonucu hayatını kaybeden Paşa’yı, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun cevaplandırması için TBMM Başkanlığı’na sunduğu yazılı soru önergesi ile parlamento gündemine taşıdı.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu İzmir Karşıyaka’da 30 Mart 2018 tarihinde mevzuata göre “sahipli hayvan” statüsünde olan Paşa isimli bir köpeğin, bir polis memuru tarafından defalarca kurşunlanarak katledilmesi ile ilgili İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi iletti.

Konunun detayları için:

Medya Tarafından Canavar İlan Edilip Polis Kurşunuyla Ölen Köpek: Paşa

Sorun önergesi şöyle:

30 Mart 2018 tarihinde, İzmir Karşıyaka’da, mevzuata göre “sahipli hayvan” statüsünde olan Paşa isimli bir köpek, agresif davranışlar sergilediği iddiası ile bir polis memuru tarafından önce cop ile darp edilmiş, yüzü hedef alınarak biber gazı sıkılmış ve ardından defalarca kurşunlanarak katledilmiştir. Yaşadığı mahallenin tüm sakinleri tarafından sevilen, olay gününe kadar kimseye hiçbir zarar vermediği söylenen, mahallenin maskotu olarak tanımlanan Paşa, henüz iki aydır görevde olduğu ifade edilen bir polis memuru tarafından vahşice, sokak ortasında kurşuna dizilmiştir.

Konuyla ilgili olarak,

1- Paşa isimli köpeği öldüren, hiç düşünmeden meskûn mahalde silahını ateşlemekte hiçbir sakınca görmeyerek kamu güvenliğini tehlikeye sokan polis memuru hakkında Bakanlığınızca soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise soruşturma hangi aşamadadır?

2- Agresif davranışlar sergilediği iddia edilen köpeğe, ulusal mevzuatımıza göre yükümlülüğü bulunan Karşıyaka Belediyesi hayvan toplama ekipleri yerine, neden kolluk kuvvetleri müdahale etmiştir?

3- Köpeği öldüren polis memuru hakkında, Türk Ceza Kanunu’na göre birer suç olan “görevi kötüye kullanma”, “kamu görevinin usulsüz olarak üstlenilmesi” ve “kamu görevine ait araç ve gereçlerin suçta kullanılması” haksız fiilleri nedeniyle adlî takibat başlatılmış mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Annesiz Kalan Tilki Yavrularını Bir Köpek EmzirdiÖÇ

Annesiz Kalan Tilki Yavrularını Bir Köpek Emzirdi

Yaşam Dolu Festivali Didim VegFestöç

Yaşam Dolu Festival Didim VegFest’in Dopdolu Programı