in

Milas’ta Köpekleri Zehirleyerek Öldüren Sanığa Hapis Cezası

Muğla‘nın Milas ilçesinde köpekleri zehirleyerek öldürdüğü iddiasıyla yargılanan sanığa 22 ay 15 gün hapis cezası verildi.

milas-ajanimo1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Muğla’nın Milas ilçesi Ören Mahallesi’nde geçen yıl Ekim ayında 5 köpeği, sosislere tarım ilacı koyarak zehirlediği iddiasıyla Ali S. hakkında hayvan sahiplerince Milas Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştu. Milas 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada farklı kişilere ait 5 köpeği zehirleyerek öldürdüğü iddiasıyla yargılanan sanığa, iki davada 22 ay 15 gün hapis cezası verildi.

Davanın ilk duruşmasına, davacı Hidayet Yazıcı’nın avukatı Esra Akay katıldı. Duruşmada söz alan Akay, sanığın hayvanları kasıtlı olarak öldürdüğünü belirterek, sanık Ali S.’nin gerekli cezayı alması gerektiğini söyledi. Kararını açıklayan mahkeme, sanığa, eylemine uyan “sahipli hayvanı öldürmek” suçundan 1 yıl 15 gün hapis cezası verdi. Aynı mahkemede görülen ve yine Ali S.’nin başka kişilere ait köpekleri zehirleyerek öldürdüğü iddiasıyla yargılandığı davada da mahkeme, sanığa, “Haksız yere sahipli hayvanı öldürmek” suçundan 1 yıl hapis cezası verilmesine hükmetti. Daha sonra takdiri indirim maddelerini uygulayan mahkeme, sanığın cezasını 10 ay hapse indirdi.

milas-ajanimo2

Meliha Tekin: “Bu Karar Emsal Olabilir”

Duruşma sonrası basın açıklaması yapan Milas Sokak Hayvanlarını ve Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Meliha Tekin, kararın hayvan ölümleri açısından emsal niteliğinde olduğunu söyledi. Ceza alan kişinin Ören Mahallesi’ndeki zehirlenmelerin büyük çoğunluğundan sorumlu olduğunu belirten Tekin, “Bu karar, biz hayvanseverlerin beklediği ve özlediği bir karardı. Savunmasız hayvanları, insani olmayan duygularla zehirleyen bu kişi, mahkemece en ağır cezalardan birine çarptırılmıştır. Bu şahıs ziraat mühendisliği mesleğini icra etmektedir ve mesleğini kötüye kullandığı için de men edilmesi için gereken tüm girişimleri yapacağız” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

inegol hayvan katliam ajanimo one cikan 1

Piknik Alanında Hayvan Katliamı

kedi bakiciligi ingiltere ajanimo 1 1

Kedi Bakıcılığı Yapmaya İngiltere’ye Gitmek İster misiniz?