in

MicroNEU Canlı Hayvanları Denek Olmaktan Nasıl Kurtaracak?

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi Hekimlerinden Dr. Ülvan Özad’ın Dubai’de bilim dünyasına tanıtılan ve İnovasyon Merkezi 3D laboratuvarlarında, üç boyutlu yazıcılar ile geliştirilen tasarımı MicroNEU ile canlı hayvanların denek olmaktan kurtarılacağı belirtiliyor.
microneu-ajanimo-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Amerika, Asya, Avrupa, Afrika ve Avustralya’dan projeleriyle konferansa katılan onlarca aday arasından, MicroNEU projesi ile cerrahiye getirdiği yenilikten dolayı, konferans komitesi tarafından “Genç Araştırmacı Ödülü“ne layık görülen Dr. Ülvan Özad, cansız tavuk butu içerisine yerleştirilen ‘yapay dolaşım ünitesi’ ile hayvanların deney ve eğitim amaçlı kullanımına çözüm getirileceğini dile getiriyor.

Canlı hayvanların deney ve eğitim amaçlı kullanımı günümüzde karşılaşılan en büyük etik sorunlardan birisi olarak göz çarpıyor. MicroNEU, Microcerrahide canlı hayvanların denek olarak kullanımına son verileceği iddia ediliyor. MicroNEU cihazı, hayvanseverlerin de tepkisini toplayan bu konuya mikro cerrahi alanında çözüm getirmeyi amaçlıyor.

microneu-ajanimo-2

Cansız tavuk dokusuna dolaşım desteği sağlayarak MicroNEU’yu tasarladıklarını anlatan Dr. Ülvan Özad “Canlı hayvanların denek olarak kullanılmasının yanısıra, cansız tavuk butları da zaman zaman mikrocerrahide eğitim amaçlı kullanılıyor. Çünkü tavuk butu içerisindeki damarlar, cerrahi eğitim için çok uygun. Ancak eğitimde, cansız tavuklar kullanıldığı için ­dolaşım olmaması sebebiyle­ doğru dikim yapıldı mı, sızma var mı görülemiyor. Farazi bir eğitim söz konusu oluyor. Biz de marketlerde gıda amaçlı satılan paketli tavuk butlarını kullanıp bu butların içerisindeki damarlara dolaşım sağladık ve MicroNEU’yu geliştirdik” sözleriyle projesini anlatıyor.

Mikrocerrahi eğitiminde canlı denek hayvanı kullanımı gerekliliğini ortadan kaldıran cihaz, aynı zamanda sentetik mikrocerrahi eğitim modellerinin fiyatını ortalama olarak 50 kat düşürerek eğitim masraflarını ciddi oranda azaltıyor. Sinir ve damar onarımını amaçlayan mikrocerrahiyi daha ekonomik hale getiriyor.

MicroNEU cihazına, daha henüz yayınlanmadan birçok bilimsel makalede atıfta da bulunulan, “MicroNEU: A New Novel Dynamic Non­Living Microsurgery Model” başlıklı makalesi de Mart ayında, uluslararası hakemli yayın olan LIFE: International Journal of Health and Life Sciences akademik dergisinde yayınlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

karşıyaka ajanimo1

Karşıyaka Belediyesi’nden ‘Veteriner Zabıta’ Birimi

otistikcocuk ve kopegin hikayesi

Otistik Çocuğu Hayata Bağlayan Köpek Xena