in

‘Mevsimler Sadece Bize Değişmiyor’

“Onların tüyleri var üşümez” diyenlere kulak asmayın. Mega starımız Tarkan’ın da dediği gibi “mevsimler sadece bize değişmiyor”

‘Mevsimler sadece sana bana değişmiyor’ Tarkan bu cümleyi 6 yıl önce Seferihisar Belediyesi’nin sokak hayvanları için farkındalık oluşturmayı amaçladığı videoda söylemişti. Evet mevsimler sadece bizler için değil hatta en çok sokak hayvanları için değişiyor. Yazın sıcaklar ve susuzluk ile mücadele eden sokak hayvanları kışın ise soğuk ve açlıkla mücadele ediyor. Bu mücadeleyi hafifletmek bizim elimizde. Kışın yapacağımız kulübeler sokak hayvanları için hayati önem taşıyor. Sokak hayvanları ne kadar düzenli beslenirse soğuğa da o kadar dayanklı olurlar.

Peki kışın sokak hayvanları için ne yapabilirsiniz?

  • Özellikle yağmur ve kar korumalı bir mama kabı yapmak onlar için çok faydalı olacaktır. Basitçe şöyle yapabilirsiniz: 5 veya 10 litrelik su şişesinin bir tarafını kare biçiminde kesin. Geniş olmasına dikkat edin ki, mamayı kolayca yiyebilsinler. Eğer hava sıcaklığı, suyun donmasına sebep olacak kadar düşükse; suya, birkaç damla zeytinyağı damlatmayı unutmayın.
  • Market veya manavdan ücretsiz alabileceğiniz bir kartonla, balıkçı veya ilaç firmalarında temin edebileceğiniz strafor veya birkaç liraya edinebileceğiniz iki adet leğenden, 10 litrelik bir su kabından bile onlar için bir yuva yapabilirsiniz. Soğuktan biraz olsun korunsunlar, biraz daha rahat uyuyabilsinler diye…Yaptığınız evlerin daha sıcak olması ve ıslanmaması için alüminyum folya veya büyük boy çöp poşeti ile kaplayabilirsiniz. Koli bantı veya strec filmle sararak sabitleyebilirsiniz.
  • Aracınızı çalıştırmadan önce etrafında gezinip kaputa küçük küçük tıklatarak, eğer sığınmış bir dostumuz varsa çıkmasını sağlayabilirsiniz.
  • Herhangi bir ağacın dallarına ekmek dilimleri takarak, soğukta açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya kalan kuşlara da besin sağlayabilirsiniz. Hepimizin evinde yenmeyip çöpe giden veya bayatlayan ekmekler vardır. Bulduğunuz herhangi bir ağacın ulaşabildiğiniz noktasındaki dallarına dilimleri yerleştirmeniz onlar için yeterli olacaktır.

İçeriğimizi Tarkan’ın etkileyici sözleri ile bitiriyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genelge Yayimland Sokaga Cikma Kisitlamasinda Sokak Hayvanlarini Besleyenler Istisna Kapsaminda

Genelge Yayımlandı: Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Sokak Hayvanlarını Besleyenler İstisna Kapsamında

Tum Ailesi Avcilar Tarafindan Oldurulmustu Bilinen Tek Beyaz Zurafasi Korumaya Alindi

Tüm Ailesi Avcılar Tarafından Öldürülmüştü, Bilinen Tek Beyaz Zürafa Korumaya Alındı