in

Mevlana Güvercinlerinin Yaşar Dedesi

Konyaaltı’nda bulunan Mevlana Parkı’nı kuşların yuvası haline getiren Yaşar Dede ile tanışmalısınız.

Antalya‘nın Konyaaltı İlçesi‘ndeki Mevlana Parkı‘nda emekli olduktan sonra yaklaşık 6 yıl önce Halk Ekmek büfesi işletmeye başlayan Yaşar Tabur, ekmek kırıntılarıyla parka gelen serçeleri beslerken, 12 güvercin de geldi. Serçelerle birlikte güvercinlere de her gün sattığı ekmeklerden kalan kırıntıları vermeye devam eden Tabur’un büfesinin yanı başı zamanla kuş cennetine dönüştü. Farklı yerlerde yuvaları bulunan güvercinler her gün sabah erken saatlerden itibaren parktaki ekmek büfesinin yanına gelmeye başladı.

Yaşar Tabur Mevlana Güvercinlerinin Yaşar Dedesi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Parka gelen güvercinleri ve diğer kuşları beslemeye devam eden Tabur’un büfesine gelen güvercinlerin arasında birbirinden özellikli renk ve desenlere sahip güvercinlerde bulunuyor. Parkla bütünleşen güvercinlerin sayısı ise çoğalarak bugün 500’e yaklaştı. Tabur’un her gün ekmek ve buğdayla beslediği güvercinlerle Mevlana Parkı kuş cennetine dönüştü. Parkın güvercinleri artık Antalya’nın görsel sembollerinden biri de oldu.

Mevlana Güvercinlerinin Yaşar Dedesi

5- 6 yıl önce emekli olduktan sonra belediyeye ait Halk Ekmek büfesini işletmeye başladığını belirten Yaşar Tabur, “Kalan ekmek kırıntılarını parkta kuşlar yesin diye atıyordum. Serçeleri beslerken bir gün 12 de güvercin geldi. Her gün ekmek kırıntılarını atmaya devam ettim ve güvercinler de her gün sabah geliyor ve akşam da hava kararmadan farklı yerlerdeki yuvalarına dönüyordu. 5-6 yıldır burada güvercinleri ve diğer kuşları besliyorum. Güvercinlerin sayısı da giderek artmaya başladı ve bugün 450-500’ü buldu” dedi.
Mevlana Güvercinlerinin Yaşar Dedesi
Bazı hayırseverlerin de güvercinleri ve kuşları beslemesi için buğday getirdiklerini belirten Yaşar Tabur, “Güvercinlerin içinde özellikli desenli, paçalı gibi tür güvercinler de bulunuyor. Ama bu güvercinlerin güvenliği de tehdit altında. Bazıları gelip içinden almak istiyor. Halbuki bu kuşların yuvaları burada değil ve sabah, öğlen ve akşam buraya beslenmek için toplu halde geliyorlar. Sonra yuvalarına dönüyorlar” diye konuştu.
Mevlana Güvercinlerinin Yaşar Dedesi
Kuşların havanın kararmasına yakın bölgedeki evlerin balkonları ve çatılarında yaptıkları yuvalarına döndüğünü dile getiren Tabur, “Bu kuşları burada ben elimden geldiğince her gün takip ediyorum ama belediyeden park içinde kuşlar için güvenli bir ev yapılmasını istedim. Büyük oda şeklinde, yüzeyi komple folluk olacak, altı da gübresi için. Ve belediye gübresini de alıp parklarda, çiçeklerde kullanabilir, faydalı olur” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cinsel Organına Havuç Sokularak İşkenceye Uğrayan Pamuk Köpek Hayatını Kaybettiöç 1

Cinsel Organına Havuç Sokularak İşkenceye Uğrayan Pamuk Köpek Hayatını Kaybetti

Ambulansın Kaputuna Giren Kedi Kurtarıldıöç

Ambulansın Kaputuna Giren Kedi Konya’dan Karaman’a Gidip Geldi