in ,

Mersin’de Dev Balina Ölü Olarak Karaya Vurdu

Mersin’de yaklaşık 8 metre boyunda, 800 kilogram ağırlığında dev balina balığı ölü olarak karaya vurdu. Dünyanın en büyük ikinci balinası olan ‘oluklu’ türünden olduğu tespit edilen balığın ölüm nedeni, otopsi yapıldıktan sonra belirlenecek.

Edinilen bilgiye göre, Merkez Yenişehir ilçesi Adnan Menderes Bulvarı açıklarında devriye atan Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı ekipleri, dev bir cismin karaya doğru ilerlediğini fark etti. Bunun üzerine bölgeye doğru hareketlenen ekipler, cismin ölen dev bir balina olduğunu gördü. Ardından ölü balinayı karaya kadar takip eden ekipler, durumu polis ve itfaiye ile Tarım İl Müdürlüğü ekiplerine bildirdi. Yaklaşık 8 metre boyunda, 800 metre uzunluğundaki balina, Kushimoto Sokağı karşısındaki sahile vurdu.

Mersinde yaklasik 8 metre boyunda 800 kilogram agirliginda dev balina baligi olu olarak karaya vurdu1 scaled

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Balinanın yaklaşık bir hafta önce öldüğü düşünülürken, kafasının da büyük zarar gördüğü görüldü. Çok büyük olmasından dolayı vinçle çıkarılması gereken balina, Sahil Güvenliğin balık adamları tarafından halatlarla bağlanarak, bota bağlanıp uygun yere çekilmesi sağlandı. Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Ayas‘da dünyanın en büyük ikinci balinası olan balığın bulunduğu bölgeye gelerek, incelemelerde bulundu. Bölgede yoğun bir koku oluşurken, çevrede bulunan apartmanlardaki vatandaşlarda meraklı gözlerle çalışmaları inceledi.

Mersinde yaklasik 8 metre boyunda 800 kilogram agirliginda dev balina baligi olu olarak karaya vurdu2 scaled

“Dünyanın en büyük ikinci balinası”

Balinayı inceledikten sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Deniz Ayas, bu balinanın oluklu türü bir balina olduğunu belirterek, “Akdeniz’in en büyük balina türü. Bu tür aslında dünyadaki en büyük ikinci balina türü. Gördüğünüz balık aslında genç bir birey. Zaten bunların yavruları 5-6 metre civarında oluyor. Yaklaşık 8-10 metre uzunluğundaki bir balina karaya vurdu. Bizde üniversite olarak üniversitemiz bünyesinde deniz müzesi kapsamında bu türü alıp otopsisi yapıldıktan sonra sergileyeceğiz” şeklinde konuştu.

Mersinde yaklasik 8 metre boyunda 800 kilogram agirliginda dev balina baligi olu olarak karaya vurdu3 scaled

“Bunlar kıyıya çok yaklaşmazlar”

Bu türün Batı Akdeniz’de çok sık görüldüğü belirten Ayas, “Özellikle Fransa, İspanya tarafından küçüklerini görmek mümkün. Bu tür bireyler tek tek de gezebilir, 5-6’lı sürü şeklinde de gezebilir. Doğu Akdeniz’de nadirde olsa gözükür. Aslında görülme sıklığını tam bilemiyoruz. Çünkü bunlar kıyıya çok yaklaşmazlar. Belki bunlar daha sıkta ziyaret edebiliyorlardır. Ölüm sebebiyle ilgili detaylı bir inceleme yapmak gerekir. Tahminler şu olabilir. Aslında birçok yayında bunların plastik kirlilikten ve benzeri sebeplerden hayatlarını kaybettiği yönünde raporlar var. Ancak otopsi yapmadan bunun neden öldüğünü söyleyemeyiz” dedi.

AW319553Mersinde yaklasik 8 metre boyunda 800 kilogram agirliginda dev balina baligi olu olarak karaya vurdu 01 scaled

Otopsiden Sonra Ölüm Nedeni Belli Olacak

Prof. Dr. Deniz Ayas, karaya vuran balığın cinsinin ‘oluklu’ olduğu söyleyerek, “İlk incelemelere göre boyu yaklaşık 14 metre civarında. Genç bir balık. Hatta yavru bir birey diyebiliriz. Herhangi bir yaralanma izi görülmüyor. Yalnız bu tür süzerek beslenen bir tür olduğu için, mikroplastik kirliliğine bağlı olarak da hayatını kaybetmiş olabilir. Kesin ölümünü otopsiden sonra belirlemeye çalışacağız. Genel bulgularımız herhangi bir ciddi bir dış yaralanma izi görünmüyor. Normalde bu türle sahillere inmiyorlar. Korona virüsten dolayı deniz taşımacılığının azalması, balıkçılık sezonunun bitmesi gibi nedenlerle daha yakın sahil bandına inebiliyorlar. Bu konuda ilk değerlendirmeleriz bu” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leyla Teyzenin 15 Yillik Komsusu Bir Leylek Ailesi

Leyla Teyzenin 15 Yıllık Komşusu Bir Leylek Ailesi

Kusadasinda Annelerini Kaybeden Yavru Domuzlar Vatandaslar Tarafindan Bulundu

Kuşadası’nda Annelerini Kaybeden Yavru Domuzlar Vatandaşlar Tarafından Bulundu