in

Mekong Deltası’nda 100’den Fazla Yeni Canlı Türü Keşfedildi

Bilim insanları geçen yıl Vietnam, Laos, Myanmar, Tayland ve Kamboçya’yı kapsayan Mekong Deltası’nda aralarında kertenkele ve kamplumbağa türlerinin de olduğu 100’den fazla yeni canlı türünün keşfedildiğini açıkladı

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Mekong Deltası‘nda 2016 yılında 115 yeni canlı türünün keşfedildiğini açıkladı.
Bilim insanları canlı çeşitliliğinin en fazla olduğu yerlerden biri olan ve VietnamLaosMyanmarTayland ve Kamboçya‘yı kapsayan Mekong Deltası’nı ‘biyolojik hazine bölgesi’ olarak adlandırılıyor.

1031468227

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Bölgede her yıl onlarca yeni canlı türü keşfediliyor. 2016’da  bölgede keşfedilen 115 tür arasında 11 amfibi, 2 balık, 11 sürüngen, 88 bitki ve 3 memeli bulunuyor.

​Yeni keşfedilen türler arasında at nalı şeklinde suratı olan bir yarasa türü ile Tayland’daki bir yerel markette keşfedilen salyangoz yiyen bir kaplumbağa türü de yer alıyor.

‘Timsah Kertenkelesi’ adı verilen ve Kuzey Vietnam’daki daimi yeşil kalan ormanlarda yaşayan pullu kertenkele de yeni şefedilen türler arasında.

Bilim insanları aslında ‘Timsah Kertenkele’sini aslında 2003’te keşfettiklerini ancak bir alt tür olarak statüsünü ancak yıllardır yapılan çalışmalar sonucu doğrulayabildiklerini belirtti.

Kömür madenciliği ve hayvan kaçakçıları nedeniyle kertenkele türünün yok olma tehlikesi altında olduğu ve sayılarının 200’den az olduğu vurgulandı.

Bilim insanları yeni keşfedilen türler arasında ayrıca iki yeni köstebek türünün de bulunduğunu aktardı.
WWF’nin açıklamasına göre bilim insanları son 20 yılda Mekong Deltası’nda 2500’ten fazla yeni tür keşfetti.
Ancak örgüt yol ve baraj inşaatları ve yasadışı ticaret nedeniyle bu canlıların sayıları ve ekosistemlerinin tehdit altında olduğuu vurguladı.

WWF’den Lee Poston açıklamasında “Küresel gelişmeler endişe vericiyken ve bu türlerin Mekong Deltası’ndaki yaşam alanları tehdit altındayken yeni türlerin keşfi bize büyük umut veriyor. Ancak bu türlerin yaşam alanlarını korumak için daha fazlasını yapmalı ve onların yasadışı vahşi yaşam ticaretine girmesini önlemeliyiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzmir’in Gediz Deltası’nda görüntülenen küçük flamingo fotoğrafı. Fotoğraf H. Çağlar Güngöröç

İzmir’in Flamingolarına Afrika’dan Misafir

Yangında Mahsur Kalan Yavru Kedi İtfaiye Ekipleri Tarafından Kurtarıldıöç

Yangında Mahsur Kalan Yavru Kedi İtfaiye Ekipleri Tarafından Kurtarıldı