in

Mehmetçik’in Savaştan Kurtardığı “Barış“ Kediyi Sahiplenme Yarışı

Mehmetçik’in savaştan kurtardığı Barış kediyi dünyanın dört bir yanından sahiplenmek istiyorlar.

Suriye’nin Bab bölgesinde bir Türk askeri tarafından enkazdan çıkarılan ve Türkiye’ye getirilen “Barış” ismi verilen kediyi, yurt içi ve yurt dışından binlerce kişi sahiplenmek istiyor.

barissahiplenmeyarisi4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Fırat Kalkanı Hareketi kapsamında Suriye’deki Bab bölgesinde görevli Uzman Çavuş Ömer Özkan, enkazdan kurtardığı ve adını “Barış” koyduğu kediye 3 ay boyunca görev yerinde baktı.  Özkan, kediye savaş bölgesinde bakamama endişesiyle Canlı Hayatı İyileştirme Derneği (CAHİDE) yetkilileriyle iletişime geçerek, kediyi sınırda dernek yetkililerine teslim etti.

Yetkililer talepleri tek tek değerlendiriyor

Kedinin haberinin sosyal medya ve televizyonlarda yer almasından sonra yurt içinden ve yurt dışından birçok kişi, kediye sahip çıkmak için dernek yetkilileriyle iletişime geçti. Yurt içinin yanı sıra Hollanda, Almanya, Avusturya hatta Japonya gibi pek çok ülkeden gelen talepleri değerlendiren dernek yetkilileri, “Barış”ı gerçek bir hayvansevere emanet etmek için talepleri tek tek değerlendiriyor.

barissahiplenmeyarisi3

“Barış kendisini getiren insanı görür görmez tanıdı”

Mehmetçik’in 3 ay boyunca sahip çıktığı “Barış”ın daha sonra kendilerine teslim edildiğini anlatan CAHİDE Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Güneş, “Savaş ortamı nedeniyle ‘ne yapalım’ derken sosyal medyadan bizim derneği buluyorlar. Biz de daha sonra sınıra gittik, kediyi aldık. Kediyi, Uzman Çavuş Ömer Özkan diye bir askerimiz getirmişti. Gittik sınırdan aldık. Getirdiğimizde çok perişan haldeydi. Şu anda aşıları ve bakımları yapıldı. Tertemiz oldu. İnşallah iyi bir yerde sahiplendireceğiz.” diye konuştu.

Mehmetçik’in insana verdiği değer kadar hayvanlara da değer verdiğine işaret eden Cemal Güneş;

“Barış’ı getiren kişi, daha sonra kediyi ziyarete geldiler. İnanın görmenizi isterdim, kapıdan girer girmez kedi tanıdı. Orada aşırı bomba sesinden ürkmüş. Burada sanki kendini güvende hissediyor. Burada rahat oluyor.” dedi.

barissahiplenmeyarisi2

“Sıcak bir ortamda büyümesini istiyoruz”                

Kedinin sosyal medyada görülmesi üzerine hem yurt içinde dört bir yandan hem de yurt dışından pek çok kişinin kediyi sahiplenmek için kendilerini aradığını aktaran Güneş, şunları kaydetti:

“Sosyal medyada meşhur olduğu için herkes bu kediyi almak istiyor. Biz gerçek bir hayvansevere vermek istiyoruz. ‘Barış’ın iyi bir yuvası olacağını düşünüyoruz. Kendisini çok sevdiriyor. Diğer kedilerle arası iyi değil, köpekleri ve insanları ise çok seviyor. Barış’ın sıcak bir ortamda büyümesini istiyoruz. Kendisi daha 8 aylık bir yavru. İnşallah çok iyi bir yere gidecektir. Kedimizi binlerce kişi talep ediyor. Hollanda’dan, Almanya’dan, Japonya’dan, Avusturya’dan olmak üzere yurt dışından da çok talepler var. Biz istiyoruz ki istediğimiz zaman kedimizi gidip görelim. Bu kedimizin güzel bir yuvası olacağına inanıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

vitiligolu köpek ve çocuk

Vitiligo Hastası Çocuk ile Aynı Hastalığa Sahip Köpeğin Tanışma Hikayesi

kuresekısınmaetkion

İklim Değişiminin Ölümcül Etkisi: Hayvanlar Daha Çok Zarar Görüyor