in

Medyanın Nefreti Dehşet Saçtı!

İstanbul, Fındıkzade’de bir maymunun kapatıldığı kafesten kaçarak bir oyun parkındaki çocuğa zarar vermesi haberi, medyanın içindeki kin ve öfkeyi bir kez daha ortaya çıkardı!

Kafeslere hapsedilen ve petshoplarda evcil hayvan gibi satılan maymunların, şehrin gürültüsü ve kalabalığın etkisi ile panikleyerek etrafına zarar vermesi, yine basının manşetlerinde canavarmışcasına gösterilmesine sebep oldu.

4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’na göre ticareti yasak olan maymunlar, Uzakdoğu ve Orta Asya ülkelerinde hırsızlık amacıyla kullanıkları için öldürülmek üzereyken Türkiye’ye satılıyor. Ait oldukları ülkelerde sokak hayvanı olarak yaşayan maymunlar, son yıllarda yasak olmasına rağmen Türkiye’de internet üzerinden satışı yapılıyor ve yasadışı bir şekilde kafeslerde besleniyor.

Peki Neden Maymunlar Evcil Hayvan Gibi Evde Beslenmemeli!

1) Maymun, genetik olarak insana o denli yakın ki; insanla ortak pek çok hastalık taşıyabilir. Bunların arasında hepatit ve aids gibi çok tehlikeli olanları da var.

2) Zekası o denli yüksek ki, ergenliğe girer girmez delirmesi kaçınılmaz oluyor. Tutsaklık içinde yaşayan maymunların ergenliğe ulaştığında, doğal olarak derin ve sarsıcı psikolojik sorunlar yaşaması kaçınılmaz oluyor.

3) Her ne kadar sosyalleşse bile, vahşi bir hayvan olan maymunun doğasında ve yaşamında şiddet var ve yetişkin bir maymunun kendini ifade şekillerinden biri bu.

4) Hepsinden çok daha önemlisi, bir maymun alarak doğadaki maymunlara çok büyük kötülük yaparsınız. Çünkü bu şekilde maymun ticaretine ön ayak oluyorsunuz.

fft2mm7563824

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Vahşi doğa da özgürce yaşayan, insanlardan uzak ve mutlu bir hayat süren maymunlar. Kimi zaman deneyler için kullanılarak acı içinde bir hayat sürerken. Kimi zaman ise keyfe keder bir şekilde evlerde kafeslerde tutuluyor!

20111101_114526_hty214_1698114

Peki kim suçlu? Evcil olmayan bu hayvanları şehrin göbeğinde kafeste yaşamak zorunda bırakan insanların mı, yoksa daracık kafeslerde acı içinde mutsuz bir hayat yaşayan maymunlar mı? Ya da yasa ve hayvan haklarını düşünmeden öfke dolu manşetler atan medya mı?

İşte medyanın kin ve öfke dolu manşetleri!


screen-shot-2016-09-23-at-20-46-18


screen-shot-2016-09-23-at-20-45-00


screen-shot-2016-09-23-at-20-43-00


screen-shot-2016-09-23-at-20-42-35

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

veterinerhekimleroadsi

İstanbul Veteriner Hekimler Odası Yeni Başkanını Seçecek

one cıkan yunus

“Akuatik kokain” Meksika Yunuslarını Öldürüyor