in

“Medya Önce İnsanlığını Hatırlayıp Sonra Hayvan Gibi Habercilik Yapmalı!”

Medyanın hayvan haberciliğini bilmediğini ifade eden Genel Yayın Koordinatörümüz Ercan Erdal; “Habercilik yapmayı, sormayı ve sorgulamayı unutan medya, ötekileştirme dilini o kadar kanıksamış ki; bu dil hayvanlar söz konusu olduğunda da değişmiyor.

Geçtiğimiz günlerde Bodrum Orak Adası’nda turisti kolundan ısıran Caretta Caretta medyada geniş yankı uyandırdı. Birçok haber sitesinde yer bulan olayda hayvanların yaşam hakkı gözetilmeksizin bölgedeki Caretta Carettalar hedef gösterildi.

Gün geçtikçe nesli azalan ve koruma altına alınan Caretta Carettalar kıyı bölgesine yaklaşarak ilk kez bir canlıya zarar verdi. Doğası gereği bu derece saldırgan olmayan kaplumbağanın bir insanı ısırmasının altındaki nedenler irdelenmeden  Caretta Carettalar canavar ilan edildi ve medyanın linç dili devreye girdi.

“Medya Önce İnsanlığını Hatırlayıp Sonra Hayvan Gibi Habercilik Yapmalı!”

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Genel Yayın Koordinatörümüz Ercan Erdal, medyanın hayvan haberciliğindeki dilini ve bilgisini eleştirerek, medya yoluyla hayvanlara karşı başlatılan nefret söylemlerine tepki gösterdi. Medyanın henüz hayvan haberciliğini bilmediğini ifade eden Ercan Erdal şunları söyledi:

Haber Dili, Hayvanların Dili Gibi İyileştirici Olmalı…

“Habercilik yapmayı, sormayı ve sorgulamayı unutan medya,  ötekileştirme dilini o kadar kanıksamış ki; bu dil hayvanlar söz konusu olduğunda da değişmiyor.  Buna bilgisizliği de eklenince; aydın olması beklenen gazetecinin düşük bilinçle yazdığı haberleri,  mesleki saygınlığa zarar veriyor. Medyada çalışan kişiler,  yeniden insanlığını hatırlayıp ‘hayvan  gibi habercilik’ yapmaya başlamalı.  Kalıplaşmış ve ezber habercilik yerine, aklını ve kalbin pusulasında vicdanlı haberlere  imza atmalı.  Haber dili de, hayvanların dili gibi iyileştirici olmalı.

Yıllardır öğretilen ve bildiği  ‘ötekileştirici’ dilini bir kenara bırakmalı.  Haber dilinde, hayvanları suçlayıcı üslubundan vazgeçmeli. Medya hayvanlar konusunda ne yazık ki bilgisiz. Oysa ki, yüzyıllardır bizimle birlikte doğayı paylaşan diğer canlıları nasıl saldırganlaştığımızı düşünerek kendimizi sorgulamalıyız.  Daha yüksek rânt elde etmek uğruna onların yaşam alanlarını gasp ediyoruz. Sonrasında ise agresifleştiklerinde onları suçluyoruz. İlgi çekmek için ‘Caretta Caretta Vahşeti’ şeklinde başlıklar kullanıyoruz. Bir hayvan, ‘hayatta kalma iç güdüsü’ ile hareket eder. Bununla ilgili tehlike hissettiğinde, kendini korumaya geçer. Caretta Caretta olayında da yaşanan budur. Hayvanın hanesine tecavüz ediyorsun, sonra da nefs-i müdafaa yapınca ‘saldırdı’ diye kıymeti koparıyorsun. Dünya sadece insana ait değil. Diğer tüm canlılarla paylaştığımız bir yer.”

Medya, hayvanlar Konusunda Bilgisiz

Medyanın insanları bilinçlendiren yayın organları olması gerekirken konuya saldırgan bir üslupla yaklaştığını dile getiren Ercan Erdal, medyanın hayvan haberciliğindeki genel tutumuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Durumu sadece bir olayla değerlendiremeyiz. Orman yangını, deprem, sel vb felaketler olduğunda, insan kaybı yoksa ‘can kaybı yok’ diyecek kadar bilgisiz. Can kelimesini ‘insan’ olarak eşleştirmiş ve otomatiğe bağlamış. Üzerinde düşünmüyor bile… Medya da kullanılan dil ile,  sokakta ve doğada yaşayan hayvanların ‘can’ değil ‘mal’ olduğu algısı yaratılmaya çalışılıyor.  Bir hayvan  öldüğünde, ‘telef oldu’ yazarak,  bilinç altında hayvanı ‘can’ olmaktan çıkarıp ‘mal’ olma noktasına taşıyor. Oysa ki, ‘her canlı gibi’ hayvanlar da ölür.”

Hayvanları Yaşam Alanları İşgal Edildi

Ercan Erdal,   Deniz Kaplumbağaları Araştırma Merkezi (DEKAMER) ‘in açıklamasını da hatırlatarak:

100 milyon yılın üzerinde bir süredir varlığını sürdüren Caretta Carettalar’a, bölgeye tekne ile getirilen turistlerin ilgisini çekmek amacıyla bir süredir yem verildi. Böylece kaplumbağaların bu bölgeyi evi olarak benimsemesi ve ulaşılabilir olması sağlandı. Yaşam alanlarında sürekli kalabalık gruplar ve büyük teknelerle karşılaşan Caretta Carettalar ise strese girerek zaman içinde saldırganlaştı. Eğer ısırılmak istemiyorsak;

  1. Kaplumbağaları beslemeyelim.
  2. Her türlü atıklarımızı denize atmayalım.
  3. Kaplumbağa görünce onları kendi halinde bırakalım.”

 

Konuyla ilgili bir önceki haber için:

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Merkezi İsyan Etti: Medya, Diline Çeki Düzen Vermeli!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nadir Görülen Beyaz Geyiği Görüntülemek için 3 Yıl Uğraştı ve Sonunda Başardıöç

Nadir Görülen Beyaz Geyiği Görüntülemek için 3 Yıl Uğraştı ve Sonunda Başardı

weimaraner puppy dog snout 97082 758x426

Köpeklerde Görülen Takıntılı Davranışlar