in

Maymunların müzik dinlemeyi video izlemeye tercih ettiği ortaya çıktı

Bilim insanlarının beyaz yüzlü üç saki maymunu üstünde yaptığı araştırma, maymunların müzik dinlemeyi video izlemeye tercih ettiklerini ortaya koydu.

Sakiler genellikle Brezilya, Guyana, Surinam ve Venezuela yağmur ormanlarında yaşıyor.

Spotify ve Netflix’in kendi “primat odaklı” versiyonlarına maruz bırakılan maymunların bir şeyler dinlemeyi izlemeye tercih ettiği görüldü.

İskoçya’daki Glasgow Üniversitesi ve Finlandiya’daki Aalto Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Helsinki’deki hayvanat bahçesinde beyaz yüzlü üç saki maymunundan oluşan bir grup üzerinde araştırma gerçekleştirdi.

Maymunların ses ve video içerikleri arasında seçim yapabileceği, sensörlü ekranlara sahip bir bilgisayar sistemi kuruldu.

Sistemdeki içerikler arasında primatlara yağmur sesi, müzik, trafik sesi, solucan videoları, sualtı yaşamı videoları veya soyut şekil ve renkler vardı.

Araştırma ekibi ekranları kızılötesi sensörlerden oluşan etkileşimli tünellere yerleştirdi. Bu sayede maymunların kızılötesi ışınlara değerek video veya ses içeriğini açabilmesi sağlandı.

Üç saki maymununun yer aldığı deneyde bu sistem toplam 32 gün boyunca kullandıldı.

İlk hafta tüneller, maymunların alışması için sessiz tutuldu. Ardından maymunlar, birkaç günde bir değişen sesli veya görüntülü uyaranlar arasında seçim yapabilecek hale geldi.

Deney sonucunda maymunların görsel uyaranlara işitsel olanlardan daha çok tepki verdiği saptandı. Bulgulara göre hayvanlar ses içeriklerini iki kat daha fazla tercih etti.

Maymunlara sunulan üç ses dosyasından müziğin olduğu içerik, trafik ve yağmur sesine kıyasla daha fazla tercih edildi.

Video kayıtları arasında ise su altı görüntüleri, maymunların ilgisini en çok cezbeden içerik oldu.

Öte yandan maymunların izlediklerini ve dinlediklerini kaydeden cihaz bu etkileşimlerin genellikle sadece birkaç saniye sürdürüğünü gösterdi.

İLK KEZ İKİSİ ARASINDA SEÇİM YAPMA ŞANSI VERİLDİ

Araştırma ekibinden Dr. Ilyena Hirskyj-Douglas, “Beyaz yüzlü sakilerin onlar için özel olarak tasarlanmış bilgisayar sistemlerinden nasıl yararlanabileceğine dair daha fazla bilgi edinmek için Korkeasaari Hayvanat Bahçesi’yle birkaç yıldır çalışıyoruz” diye konuştu.

“Daha önce de maymunların video ve ses içeriğiyle nasıl etkileşim kurduğunu araştırdık” diyen bilim insanı, sözlerini şöyle sürdürdü:

Ancak bu ikisi arasında seçim yapma şansını ilk kez verdik.

Kaynak: Independent Türkçe

Yeni doğan yaban keçisini hayatta tutmak için her yolu denedi

Uzman açıkladı: Kocabaş yılanının zehri insanlar üzerinde etkili değil!