in

Maymun Kanzi’nin ‘Kendin Pişir-Kendin Ye’ Dünyası

Kendi topladığı odunları ateşe verip üzerinde kendi yemeğini pişirebilen Kanzi aynı zamanda büyük bir kelime dağarcığına da sahip…

kanzi8

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

ABD’deki Iowa Üniversitesi’nde primatların bilinci hakkında araştırmalar yapılan bölümde yaşayan 35 yaşındaki Kanzi isimli Bonobo maymununun yaptıkları görenleri şaşırtıyor. İngilizce 3000 kelimeyi anlayabilen Kanzi isimli maymunun kendin pişir-kendin ye mantığıyla ateş yakıp yemeğini pişirmesi ise onu bazı insanlardan bile üstün kılıyor desek yalan olmaz. Çünkü Kanzi, işi bittikten sonra yaktığı ateşi de söndürüyor. Ülkemizde birçok orman yangınının söndürülmeyen ya da dikkatsizce yakılan mangallardan kaynaklandığını düşünürsek, Kanzi gelişim olarak birçok insanı da aşmış durumda.

3000 İngilizce kelimeyi anlayabilen Kanzi, ayrıca semboller yardımı ile konuşabiliyor ve bunların 500’ünü kullanarak insanlarla da iletişime geçebiliyor. Onun yeteneklerine dayanarak, insanlar artık insanların ve zekanın gelişimi, hayvanların bilinci ile ilgili düşüncelerini değiştirebilirler.

Kanzi’nin eğitmeni ve uzmanı Dr. Savage-Rumbaugh, onun tamamen kendi isteği üzerine ateşi yaktığını şöyle anlatıyor: “Onun ateş yakma merakı çocukken ‘Quest For Fire’ filmini izledikten sonra başladı. Kanzi beş yaşındayken odun yığınlarını yakmayı deniyordu, onu gözetim altında tutmak zorundaydım fakat ateş yakmayla ilgilendiği açıktı, bu yüzden ona izin veriyordum. Filmi izledikten sonra tamamen ateş yakmaya odaklandı, film izlemeyle ateş yakmayı birbirleriyle ilişkilendirmişti ve kendini bu konuda çok kaptırmış görünüyordu.”

 

kanzi1

Kanzi ateşe vermeden önce odunları kırıp küçültüyor ve ardından yığın yapıyor.

kanzi2

Kanzi topladığı odunları ateşe hazır hale getirmek için tek tek kırıyor

kanzi3

Kırdığı odun yığınlarını düzenlemeye başlıyor

kanzi4

Yemeğini pişirebilmek için kibriti çakıyor

kanzi5

Yaktığı ateşin üzerine koymak ve yemeğini pişirmek için ızgarasını bile taşıyor.

kanzi6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan madonna

Trump’ın Leopar Avlayan Oğullarına Madonna’dan Tepki

one cıkan burcu esmersoy

Burcu Esmersoy Hasta Bir Köpeği Sahiplendi