in

Maske Uyarısı: Yakında Akdeniz’de Denizanası Sayısını Geçebilir!

COVID-19’dan korunmak için alınan tedbirlerin başında maske kullanımı geliyor. Virüse karşı kullanımı ne kadar yararlı olsa da, uzmanlar doğada yok olması ortalama 400 yılı bulan kullanılıp atılan maskelerin, önlem alınmazsa yakın zamanda Akdeniz’de deniz anasından fazla olabileceğini ve ciddi bir çevre kirliliğine yol açabileceğini söylüyor.

“The Lancet” tıp dergisinde çıkan araştırmalara göre, virüs maskelerin dış yüzeyinde 7 gün iç yüzeyindeyse 4 gün kalabiliyor. Dolasıyla başkası tarafından kullanılan ve yere atılan bir maskeye dokunan kişilerin enfekte olma riskleri bulunuyor.

ATIK MASKELER TESİSLERE ZARAR VERMEYE BAŞLADI

Fransa’da çevre bakanlığı, halkı maskelerin sokağa atılmaması konusunda uyarıyor. Kullanılmış maske ve eldivenler atık ve arıtma tesislerine de zarar vermeye başladı. Klozetlere atılan maskeler nedeniyle su arıtma tesislerinde borular tıkanıyor. Fransa’da birçok tesiste boruları açmak için müdahalede bulunuldu.

MASKELER DOĞADA 400 YILDA YOK OLUYOR

Maskeler, çevre için de ciddi bir tehdit oluşturuyor. Ppetrol türevi polipropenden üretilen maskelerin dogada çözünmesi 400 yılı buluyor. Yani bir plastik poşet kadar çevreye zarar verebiliyor.

Sadece Fransa bu maskelerden 2 milyar adet siparis etti. Uzmanlar, önlem alınmazsa  yakında Akdeniz’de deniz anasından fazla maske olacağı uyarısında bulunuyor.

NE YAPMAK GEREKİYOR?

Fransa Çevre Bakanlığı kullanılan maskelerin özel bir çöp torbasında toplansını ve torba dolduktan sonra ağızının iyice kapatılarak normal çöp konteynerlerine atılmasını istiyor.

GERİ DÖNÜŞÜM UYARISI

Maskelerin kesinlikle geri dönüşüm çöpleriyle karıştırılmaması konusunda halk uyarılıyor. Fransa’da bazı belediyeler sokağa maske atanlara 68 euro yani 506 lira ceza kesmeye başladı.

Bir grup parlamenterse kullanılmış maskeleri gelişigüzel atanlara 300 euro yani 2 bin 235 lira ceza öngeren bir kanun teklifi hazırladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Park ve Bahçeler Eşek ve Keçilere Kaldıöç

Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Park ve Bahçeler Eşek ve Keçilere Kaldı

Böceklerden Korona Virüs Geçer miöç

Böceklerden Korona Virüs Geçer mi?